Sokszor felmerül a kérdés: mit tehet önmagáért egy beteg?Betartja az orvosi javaslatokat, átvészeli a kezeléseket, megjelenik a kontrollvizsgálatokon. De mit tehetne még, hogy javítson saját helyzetén, állapotán, esélyein? … például Kérdez! Kérdést tesz fel azoknak, akik évtizedek óta segítik a daganatos megbetegedésben szenvedőket. A “Rák ellen-, együtt-, egymásért” JNSZ Megyei Egyesületet 1989- ben alapították, tudtuk meg Furcsa Józsefnétől, a “Rák ellen-, együtt-, egymásért” JNSZ Megyei Egyesület elnökétől
“Minden stádiumban érdemes hozzánk fordulni. Keresnek bennünket, de sokszor tapasztaljuk azt, hogy nem a saját nevükön, hanem idegen néven, mert még mindig van egyfajta félelem a rákbetegséggel kapcsolatosan és nem akarják elmondani még a családoknak sem, hogy mi a problémájuk és hívnak bennünket, mi meg elmondjuk amit tudunk, amire lehetőségünk van természetesen nem orvosszakmai dolgokról.”
A megyeházán tartott egészségfórumon természetesen az orvos is megszólalt. Dr. Mosonyi Zsolt szájsebész a daganatos megbetegedések egyik leggyakoribb formájáról beszélt.
“Magyarországon a szájüregi daganatokat Európában az első háromba sorolják, tehát sajnos eléggé az élen járunk a szájüregi daganatokban. Főként a férfiakat érinti és igen későn jönnek a daganatos betegek, tehát szeretném felhívni a figyelmet, hogy minél hamarabb eljönni szűrésekre.”
A civil szervezetek kiegészítő tevékenysége ugyancsak felbecsülhetetlen. Erről már Dr. Kállai Mária országgyűlési képviselő beszélt.
“A civil szervezetek akkor tudnak elkötelezetten ügyek mellé állni, ha látják azt, hogy kiváló orvosok, kiváló szakdolgozók segítik ezen az úton. Én minden esetben meg szoktam köszönni akár szakdolgozók segítik ezen az úton én minden esetben meg szoktam köszönni akár a cukorbetegek egyesületénél bárhol vagyunk, az orvosoknak, a szakdolgozóknak azt a munkáját illetve a népegészségügyben bármilyen munkakörben dolgozókét, hogy hogyan áldoznak a professzió mellett idejükből arra, hogy a civil szervezetekkel is meglegyen a kapcsolatuk.”
A “Rák ellen-, együtt-, egymásért” JNSZ Megyei Egyesületnek körülbelül 80 tagja van. Azért csupán ennyi, mert mert több helyi civil szervezet is létezik, mely a betegség egy- egy speciális területét fedi le. Hangzott el a délutáni egészségfórumon, melyet rák elleni séta zárt. A résztvevők idén is a Tiszavirág gyalogos hídon demonstrálták missziójuk fontosságát.