A kunszentmárton belvárosában lévő egykori tömlöcben őrizték hajdan a környék legelvetemültebb bűnözőit. …ma viszont már szabad a be- és kijárás. A helytörténeti múzeummá alakított hajdani börtönépület jó példa arra, miként válik értékké a múlt az értő és “féltő” kezek nyomán. A kismúzeumok szerepe egyre jobban felértékelődik. Hangsúlyozta a Pulszky Társaság- Magyar Múzeumi Egyesület elnöke Dr. Deme Péter.
“Alapvető szerepet játszanak a helyi közösségek életében, de egyébként turisztikailag is némelyik fontos helyszín lehet.”
A kilencezer lakosú Kunszentmárton több sikeres pályázatot is elnyert amivel szorosabbra fűzték a helyi múzeum és az oktatási intézmények kapcsolatát, amiről az EMMI Múzeumi Főosztályának főosztályvezetője- Kassai Hajnal is elismeréssel szólt.
“Ennek következtében számos mintaprojektet indítottak el az itteni muzeológusok, múzeumigazgató asszony és nagyon sikeres “Kincses kultúra” ovi programot is elindított ami szintén azt mutatja, hogy, a gyerekek igenis szeretnek múzeumba járni.”
A szakmai nap keretében átadták a legeredményesebb kismúzeumnak járó Poroszlai Ildikó- díjat, amit idén a nemzetközi elismerést is kivívott kisvárdai Rétközi Múzeum igazgatója, Dr. Vofkori Mária vehetett át.
“Az a missziója, hogy a kultúrának egy bizonyos szeletét azt elvigyük azokhoz a közösségekhez amelyek hát máshogy nem jutnának hozzá.”
A kismúzeumok idegenforgalmi jelentősége is számottevő. Látogatottságuk azt bizonyítja, hogy egyre többen kíváncsiak a múlt helyben őrzött értékeire.