11 központi témakörhöz kapcsolódik az idei Múzeumok Õszi Fesztiválja programsorozat, melynek jelmondata: Szenzációs örökségünk! A 2018-as évet Magyarország Kormánya a Családok évének nyilvánította, így a fesztiválja is ehhez kapcsolódik. A rendezvény egész ideje alatt arra szeretnék inspirálni a múzeumokat, hogy hiteles válaszokat adjanak a kérdésre: milyen speciális élményekkel lehet elősegíteni a minőségi szabadidő családi körben és múzeumi környezetben való eltöltését. Idén 622 program és 1.500 esemény közül válogathatnak az érdeklődők, melyek két harmada vidéki helyszíneken lesz. Fekete Péter elmondta: tavaly 164.759 látogatót számláltak a fesztiválon, idén bíznak a magasabb részvételben.
-A nyilvános és lehető legszélesebb közösséget megcélzó programok mellett pedig a pedagógusok és az óvópedagógusok számára is rendeznek szakmai továbbképzéseket és előadásokat. Az elmúlt 10 év tapasztalata és statisztikája alapján elmondható, hogy a fesztivál programjainak csupán harmada budapesti, azaz nagy hangsúlyt helyez a vidéki események népszerűsítésére. Ezáltal igyekszik segítséget nyújtani a lemaradó térségek kulturális felzárkóztatásához.” – mondta Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár.
A program célkitűzései jól illeszkednek a kulturális alapellátás stratégiai céljaihoz, is – tette hozzá az államtitkár. A fesztivál családbarát programjai ugyanis támogatják a kultúra jóléti és társadalomfejlesztő hatását. Szalay Ferenc a város értékeiről beszélt a megnyitón. A megyeszékhely polgármestere elmondta: a Művésztelep felújítása során megtalálták a 14-15. századi Szolnokot, amely mérföldkő a település életében hiszen megváltoztatja eddigi ismereteinket.
-Most azon dolgozunk, hogy meg lehessen őrizni az utókornak ezt a részét a városnak. Nem gondoltuk, hogy a Művésztelep fejlesztése kapcsán ilyen határtalan szerencse ér majd minket. Szeretnénk, ha hasonlóképpen, mint Győrben vagy Pécsen bejárható lenne a város ezen része. Úgy lehetne kialakítani, hogy megmaradjon nagyon sokáig az utókornak. Ebben a mi múzeumunknak nagyon komoly szerepe van.” – mondta Szalay Ferenc polgármester.
A megnyitó ünnepségen átadták a Múzeumpedagógiai Nívódíjakat is. A Győri Rómer Fóris Múzeum Művek vs. Műértők programja, a Tatabányai Múzeum Mesterségem címere programja valamint a Szabadtéri Néprajzi Múzeum Bőröndmúzeum programja érdemelte ki az elismerést. A különdíjat Topolya Múzeumának ítélték oda, míg a kiváló múzeumpedagógus címet Joó Emese vehette át.