A probléma létező és nagy, a megoldás pedig sürgető-mondják magyarországi szakemberek a drog-esetek, kamasz öngyilkosságok, rejtélyes halálesetek, bántalmazások kapcsán. Az iskola többnyire lezár, a család bezár, a közösségek nem beszélnek. Pedig ezek az esetek csírájában kezelve nem fajulnának tragédiává.
Áchimné Borsányi Ildikó gyermek- és ifjúságvédelmi felelős:
-“A legnehezebb eseteket mindig a zaklatás jelenti, amikor már ismétlődik az a cselekvés és a közösségnek a közösség hatalmi fölénye érződik. Azt gondolom, hogy ez minden iskolatípusban, minden oktatási intézményben megjelenik, más kérdés, hogy mennyit tudnak erről a szülők és a pedagógusok. Ezt a jéghegy csúcsához tudnám hasonlítani. –
A szülők és a tanárok sokszor semmit sem sejtenek, a gyerekek pedig nem jeleznek, csak akkor amikor már nagyon nagy a baj. A közömbös szemlélők azonban tovább ronthatják a bántalmazott helyzetét. A pszichológus sok megdöbbentő esettel találkozik napi munkája során.
Koncz Ilona klinikai szakpszichológus:
-“Előfordulnak kortárs bántalmazások, fizikai, szexuális, szóbeli, telefonos, interneten keresztüli zaklatás, bántalmazás. –
Mindez a szülők és a tanárok előtt is titokban marad. Ezért is sürgető és hiánypótló a járási közösségi krízisintervenciós modell és protokoll, mely ingyenes segítő beavatkozást nyújt, segíti a krízishelyzetek felismerését és kezelését, társadalmi szemléletet formál és képzéseket is kínál a következő években. Minderről bővebben az október 2-i Elixírben hallhatnak.