Már napok óta rendezik a tárlókat a Damjanich János Múzeum első emeleti időszaki kiállítótermében. A magyarországi fehérhímzések típusait bemutató gyűjtemény szűkebb régiónk tárgyi kultúrájának fontos lenyomata. A kiállítás kurátora Dr. Gecse Annabella néprajzkutató.
“Nem arányos, de mégis teljes képet ad a megyének az effajta textilkultúrájáról, hiszen ezek a darabok nem mostanában kerültek a gyűjteményünkbe. A nagy részük azokból az időkből való, vagyis akkor került hozzánk amikor megyei szervezetet alkottunk.”
A kiállítás döntő részét a múzeum néprajzi gyűjteménye adja- csaknem 200 darab fehérhímzéses textíliát választottak ki a szakemberek a technika reprezentálására.
“Múzeumi gyűjteménybe egyrészt azért kerültek mert fölöslegessé váltak, másrészt viszont az előttünk itt dolgozó kollégák tudatos gyűjtése miatt. Tehát fontosnak gondolták, hogy ezek a sok mindent megjelenítő darabok a gyűjtemény részeivé váljanak.”
Ha éppen nem bútordarabot fedtek vele, akkor annak belső terét tették komfortosabbá nagyszüleink fehérhímzéses textíliával.
“A szekrénycsíkok készültek fehér hímzéssel, annak is azzal a típusával amit madeirának lehet nevezni. Ezt az íves részét gádoros hímzésnek is nevezik- ilyen lyukakat képeznek a textilen és azért jelentős darab, mert tudjuk, hogy Szolnokon gyűjtötték be a kollégáink. Az 1970- es években az Alcsi szigeten használták utoljára.”
A gyűjtemény darabjait a XIX. század vége- és a XX. század elején használták. Az anyagban a Jászság, a Nagykunság, a Tiszazug mellett a Tisza menti kistelepülések textilkultúrája épp úgy megjelenik, mint Szolnoké. A “Szép menyecskék varrták fejér patyolatból” címet viselő kiállítás szeptember 20.- án csütörtökön nyílik meg a múzeum első emeletén.