A Gulyásfesztivál hivatalos kidobolása, a betyárok díszlövése jelezte a jubileumi fesztivál kezdetét. Ekkor már a legtöbb csapat túl volt az előkészítésen, és rotyogott az étel a bográcsokban. A Szolnoki Olaj szurkolói 150 adagot főztek idén is.
Bárány Attila:
-“Ez egy marha gulyás, marhalábszárból készül, lesz benne csipetke,
magyarosan készítjük tizenéve . –
Dr. Balla Tibor főzőmester, gazdaköri tag Berecki Máté Gazdakör:
-“25 kg marhahús, amiből 15 kg lábszár, 5 kg lapocka és 5 kg nyak. Ezzel talán el is árultam egy jó gulyásnak az alapjait .”
A fesztivál hangulatát nemcsak a Tiszaligetbe kilátogatók, hanem a Szolnok TV nézői is érezhették -otthon.
Pogány Attila vezérigazgató-főszerkesztő Szolnok Televízió Zrt.
-“Kettős szerepben vagyunk jelen a gulyás fesztiválon, egyrészt főzünk mi is és vendégül látjuk a munkatársakat, partnereket, másrészt pedig vannak akik a gulyásfesztiválon nem tudnak jelen lenni, ezért itt a helyszínen berendeztünk egy mini stúdiót és egy 2 órás, úgynevezett csúsztatott élő adással jelentkezünk innen a Gulyásfesztivál helyszínéről. –
Ebben az évben laskagombóccal készült a gulyásunk. Mindenki igyekezett valamilyen különlegességgel előrukkolni. A Szlovákiából érkezett koloni csibészek fenyőtobozzal kalapjukon, ami Mucsicskásakká tette őket különleges eszköztartót is fabrikáltak a jeles alkalomra.
Polyák Péter – Mucsisckások, Kolon:
-“Sima marhagulyást csinálunk, de ezt szívből csináljuk és megvan az a titkos recept nekünk is, mint mindenki másnak és azt biztos, hogy nem áruljuk el. De egy ilyen gulyásnál a legfontosabb az alap elkészítése, ha jó az alap,akkor lehet egy jó ételt kihozni belőle. –
Asszonyaik vajas pogácsával és fahéjas, diós házi csigával is készültek a nagy napra. És gondoltak a tálalásra is, hiszen nemcsak az íz, hanem a szervírozás is fontos volt a zsűri számára.
A gyulai, Viharsarki Betyárok fiatal szakácsai is kitettek magukért.
Susánszki Erika mentor, Viharsarki Betyárok :
-“Mi egy olyan gulyást készítünk, ami szürke marhából van, és házilag megtermelt alapanyagokat használunk, a pirospaprika, a mag szárításától kezdve az őrlésig az is házi. És amit nem láttam más bográcsban, hogy ebben velő is van. Igen, a pörkölt alap úgy finom, hogy csont is legyen benne és a velős pirítóson külön tálalva lesz a zsűrinek majd”
Több mint 100 csapat nevezett és 200 bográcsban rotyogott az nemzeti kincsünk a magyar gulyás. A világ minden tájáról érkeztek csapatok a megmérettetésre.
Csányi Sándor Gulyáskirály:
-“Nemzeti kincsünkön ne változtassunk, ne gondoljuk újra, hanem azt ami van, azt próbáljuk meg minél jobban megfőzni. Ne válasszuk külön a dolgokat, hanem főzzük egybe, de azt jól. Vágott fűszerek kerüljenek bele. A csapatok ezt megfogadták és mindenki ebben a szellemben főz, nagyon finomak az ételek egyébként. –
A népes zsűrinek alaposan feladta a leckét a sok főzőmester. 8 bronz, 8 ezüst és 8 arany minősítést osztottak ki. A teljesség igénye nélkül díjat kapott a Hetényi Géza kórház és a Magyar Honvédség konyhájának főzőcsapata , a Viharsarki betyárok, a Bereczki Máté Gazdakör, a Kereskedelmi Szakközépiskola is. Arany minősítéssel tért haza a Kevi Juhász és a Kevi Juhászné is, mi több a jubileumi , 20. gulyásfesztivál gulyáskirályává a Kevi Juhásznét választotta a zsűri.
Kovács Sándorné :
-“Nagyon büszke vagyok rá, nem gondoltam, mi többszörös visszajárók vagyunk, nyertünk már aranyat, de ez, hogy királynő lenni! –
A Kevi Juhász elárulta, nem új dolog számára, hogy átvette az uralmat az asszony. Egyszerű, de nagyszerű birka és babgulyást főztek, ez a nap az övék volt. No és mindenkié, aki főzött vagy kóstolt gulyást a jubileumi gasztronómiai fesztiválon.