A Lánchíd tervei 8919, a Tisza szabályozásának előkészületei 8921, a víz energetikai hasznosításának megvalósítása 8930 – mindez egy kiállításon megtekinthető, de a táralt nagyobb, országos betekintést enged a témakörben. Látható a Duna, a Balaton, de a hajózásról sem feledkeztek meg a szervezők. A kiállítás elsődleges célja, hogy eredeti levéltári dokumentumok alapján bemutassa a víz 18-19. században betöltött szerepét. Speciális levéltári dokumentációkat válogattak ki a tárlatra, elsősorban térképeket és tervrajzokat állítottak ki.
“A dokumentumok nagy része – térképek tervrajzok – az Országos Levéltárból érkezett, de ezt az anyagot a megyei levéltár munkatársai saját gyűjteményükből is kiegészítették.” – mondta Török Enikő főlevéltáros, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára.
A látogatók számára kiderül: a víz fontos szerepet játszott a megélhetésben, ugyanakkor az árvizek, az általa terjesztett betegségek veszélyt jelentős veszélyt jelentettek és jelentenek a mai napig is az emberekre.
-A víz ugye nagyon fontos szerepet játszott az emberek életébe. Az ártéri gazdálkodás biztosította a megélhetésüket ugyanakkor az árvizek, a víz által terjesztett betegségek sokszor veszélyt jelentettek számukra.” – tette hozz Török Enikő.
A különleges kiállítás megtekinthető a Szolnoki Aba-Novák Agóra Kulturális Központban szeptember 30-ig.