2000 elején cianid és nehézfém tartalmú szennyvíz zúdult a Lápos folyóba, onnan a Tiszába. Az Aurul aranyfeldolgozó vállalat bányájának ülepítő gátja okozta a környezeti tragédiát, mely bármikor megismétlődhet, Verespatakon ugyanis a bánya újraindítását tervezik. Ez ellen szerveznek szerdán csendes demonstrációt a Kossuth térre.
Ezek a felvételek 2000 elején készültek. Döglött halak tonnányi tömege a folyóban. Január 30-án egy romániai gyár ülepítő gátja átszakadt és körülbelül 100 ezer köbméternyi cianid került a Lápos folyóba, majd a Szamosba és a Tiszába. A folyó magyarországi szakaszán a ¬ciánkoncentráció 180-szorosan haladta meg a megengedett határértéket, a 40 kilométer hosszú méregfolt az érintett szakaszokon szinte minden állati szervezetet elpusztított.
Becslések szerint összesen 1241 tonna hal pusztult el.
A súlyos csapás ellenére a Tisza élővilága viszonylag gyorsan helyre állt.
A jelen azonban mégsem biztonságos.
Törvénytervezetet fogadott el ugyanis a román kormány az erdélyi Verespatak mellett megvalósítandó, ciános technológiájú arany- és ezüstbányászatról. A jogszabálytervezet a környezetvédelmi szempontból aggályos projekt könnyített engedélyezéséről szól.
Verespatak is a Tisza vízgyűjtőjén fekszik, s ha a zagy egyszer kiszabadul, abból a tizenhárom évvel ezelőttinél is nagyobb környezetpusztítás lehet.
A bánya újraindítása így ismét veszélybe sodorhatja az élővilágot.
A fenyegető katasztrófa ellen csendes demonstrációt szerveznek Szolnokon szerda délután 17 órára a Kossuth térre. Az eseményen részt vesz testvérvárosunk Nagybánya alpolgármestere is. A szervezők várnak minél több, a környezetért, a Tiszáért felelősséget érző szimpatizánst.