140 évvel ezelőtt történt. Szolnok megyében 1877-ben került elő az első vaskori lelet. A történelmi mérföldkőre a Damjanich János Múzeum a Szkíták és Kelták öröksége című tárlattal emlékszik vissza. A nem mindennapi kiállítás csütörtök délután nyílt meg a múzeumban.
A vaskor hangulatát idézi meg a Damjanich János Múzeum új kiállítása. A Szkíták és Kelták öröksége című tárlat több mint 200 tárgyat sorakoztat fel. A kiállító térben a közönség a megye első vaskori leleteinek másolatát is megtekintheti.
“Besenyszög- Fokorupusztán előkerült szántás közben egy agyagedény, amiben nagyon sok aranytárgy volt. Az aranytárgyat persze első lépésként nyilván széthordták, de a csendőrök összegyűjtötték, így az államkincstárba került. Ezt követően pedig a Nemzeti Múzeumba került és ma is a Nemzeti Múzeum gyűjteményébe tartozik.”- mondta megnyitójában Dr. Csányi Marietta a múzeum régésze.
A megnyitót komplex munka előzte meg, melyben régészek mellett restaurátorok is részt vettek. A tárlat kiemelkedő jelentőségű a múzeum számára, hiszen Szolnokon eddig még nem nyílt olyan bemutató, ami a vaskori gyűjtemény egészét vonultatja fel. Az érdeklődök tegnap délután tárlatvezetés keretében ismerhették meg a korszakot.
“A kiállítás elrendezése úgy néz ki, hogy ahogy belépünk az ajtón néhány vitrinben láthatók a kora vaskor vaskornak vagy preszkíta kornak a Szolnok megyében fellelhető leletei. Ez egy olyan időszak itt a Kárpát-medencében, mely igen nehezen definiálható.”- mutatta be a tárlatot Kovács Péter a kiállítás rendezője.
A megyei vaskor régészetét, illetve a szkíták és kelták örökségét az érdeklődők nem csak az intézmény falai között, hanem a tárlathoz készült kiadványban is megtekinthetik. A Damjanich János Múzeum kiállítása január 12-ig várja a látogatókat.