A városlakók szemével elevenedik meg a megyeszékhely történelme az októberben indult új gyűjtemény segítségével. 10 országban használják már a népszerű adatbázist. Emberek, tekintetek, viseletek, autók, rendezvények, intézmények, nyaralások- mind mind a XX. századi történelem pillanatait idézik föl. Az úgynevezett mikrotörténelem egyre jobban foglalkoztatja a történészeket is.
A 24. órában vagyunk-mondta a könyvtár helytörténeti gyűjteményének részlegvezetője. Egyre többen mennek el ugyanis azok közül, akik mesélni tudnak a Vegyiművek, a Cukorgyár, a Papírgyár, a régi brigádkirándulások, felvonulások, sportesemények hangulatáról. Ezért hiánypótló az októberben indult adatbázis. A “retro világ” tudományos , helytörténeti, szociológiai, történelmi vonatkozásai is vizsgálhatók a topotéka Szolnok oldal segítségével.
Károly Nóra részlegvezető, helyismereti gyűjtemény , Verseghy Ferenc Könyvtár:
-” Nemcsak a hivatalos események, szoboravatók vagy középületek története van fent, hanem vannak rajta személyek, így akár a ruházatot akár a régi gépjárműveket is meg lehet tekinteni. “
Ez újfajta betekintést enged a történelem elsődleges forrásaiba a szakemberek és az érdeklődők számára egyaránt.
A bővítéséhez folyamatosan várják a fotókat, okleveleket, régi dokumentumokat. Ezeket a könyvtárba vihetik be. Az adatbázis bárki számára elérhető.
Károly Nóra részlegvezető, helyismereti gyűjtemény , Verseghy Ferenc Könyvtár:
-” Zászlóra, címerre, iskolatörténetre, gépjárművekre is lehet külön keresni, illetve ami a topotékának nagy érdekessége, hogy időben is lehet keresni, korszakokra, vagy adott évre. Georeferált, ami azt jelenti, hogy a képeket rá is tudjuk tenni a térképre.”
Így több fotó segítségével akár körbejárható egy-egy épület, szobor, vagy park. Előfordul, hogy már csak a kép van meg és hiányzik a kísérő információ.
A kérdőjellel jelölt képre kattintva bárki segíthet értékes információkkal a látottakkal kapcsolatban. A könyvtár dolgozói folyamatosan várják a fotókat, sőt ki is települnek egy-egy helyre. Legközelebb november 25-én hétfőn délután 2 órakor a Vegyiművek Lakótelepen rendezik meg a Képpel írt várostörténet című fényképgyűjtést, melynek során a helyszínen digitalizálják a képeket.