Vasárnap lesz vízkereszt. Az egyik legősibb keresztény ünnep. Amikor Jézus harmincéves lett, Keresztelő János megkeresztelte a Jordán folyóban. Ennek emlékére a katolikus templomokban vizet szentelnek. Számos népszokás is kapcsolódik ehhez a naphoz: a házszentelés, a csillagének, vagy háromkirályjárás.
Január hatodika a karácsonyi ünnepkör végét, a farsang kezdetét hozza. Az egyik legősibb keresztény ünnep, mely Jézus Krisztus megjelenésének, kinyilvánulásának momentumait kapcsolja egybe: a napkeleti bölcsek imádása, Jézus megkeresztelkedése Jordániában, valamint Jézus első csodája, a víz borrá változtatása a Kányai menyegzőn.
Ezek közül később keleten Jézus keresztsége lett hangsúlyos (erre emlékeztet a vízszentelés), nyugaton pedig a napkeleti bölcsek látogatása került előtérbe , itt Gáspár, Menyhért és Boldizsár hódolata és ünneplése terjedt el . A római katolikus egyház a második vatikáni zsinat óta, a zsinat rendelkezései értelmében a napkeleti bölcsek látogatását ünnepli január 6-án, vízszenteléssel egybekötve. Jézus megkeresztelkedésének ünnepét a következő vasárnapon tartják, a kánai menyegzőről egy közbeeső hétköznapon emlékeznek meg.
Jézus megkeresztelkedése nagyon fontos momentum, a vízkereszt elnevezés is ebből származik. A katolikus templomokban vizet szentelnek és ebből a vízből a hívek haza is vihetnek. A víz megszenteléséhez kapcsolódik a házszentelés vagy lakásszentelés hagyománya, amikor a lakásokat is megszentelik a szenteltvízzel. Régebben otthon a szenteltvízzel megitatták az állatokat, hogy ne legyenek az év folyamán betegek, vagy az emberek magukra locsolták, betegségek vagy rontás ellen. Egyes helyeken a ház földjét is meglocsolták vele, hogy áldás legyen a házon. Az ünnephez kötődő szokások közül ma már csak az él, hogy ekkor szokás leszedni a feldíszített karácsonyfát.
Szolnokon a fenyőjáratok hétfőtől indulnak és szedik össze a kihelyezett fákat.