A gazdaság és a közlekedés fejlesztése élvez elsőbbséget a 2014 és 2020 közötti új, Európai Uniós költségvetési ciklusban. A Hozam Klub évindító előadásán a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés elnöke arról is beszélt, hogy a rendelkezésre álló keretösszegből megyénk közvetlen hatáskörébe csaknem 55 milliárd forint kerül.
A megyék megváltozott feladatkörének ismertetésével kezdte előadását a Jász-Nagykun-Szolnok megyei közgyűlés elnöke. Kovács Sándor szerint az átállás nem volt könnyű, de az sem volt már méltó a megyékhez, hogy a változást megelőző években szerepük szinte kizárólag az intézményfenntartásra korlátozódott.
Az egyik legnagyobb változás a területfejlesztési feladatokat érintette és a hatáskörök átalakításával a gazdaságfejlesztésben is kulcsfontosságú szerepet kapnak a megyék. Kovács Sándor szerint a mostani kormánynak sikerült azt is elérni, hogy a 2014 és 2020 közötti Európai Uniós új költségvetési ciklusban már nem csak arra lehet pályázni, amit központilag kiírtak, hanem arra, amire szükség van. A tervezésnél az önkormányzatok és a kistérségek mellett bevonták a gazdasági élet szereplőit is.
Ugyanakkor nem csak az számít, hogy az összes uniós pénzt el lehessen költeni, hanem az is, hogy jó helyre kerüljenek ezek a források. Főként a gazdaság és az infrastruktúra fejlesztésére. A 7 év alatt rendelkezésre álló 20,5 milliárd euró 10%-a közvetlenül a megyék hatáskörébe kerül.
A többi ágazati keret felett a szaktárcák rendelkeznek, az igazi siker tehát majd abban mérhető, hogy ezekből a forrásokból mennyit sikerül a megyébe vonzani – folytatta az elnök. Kovács Sándor úgy látja, hogy minden esély meg van arra, hogy Jász-Nagykun-Szolnok azon három megye egyike legyen, amelyik a legtöbb uniós pénzt tudta lehívni és elkölteni. Ezzel pedig a rangsorban az első harmadba kerülhet szűkebb hazánk – zárta gondolatait a politikus.