A Fekete- Körös völgyének 100 évvel ezelőtti állapotát rekonstruálja a Damjanich János Múzeum szerdán megnyíló kiállítása. A Györffy István néprajzkutató gyűjtései nyomán összeállt páratlan anyagról délelőtt tartottak sajtótájékoztatót a Galériában.
Úgy a gyűjtés technikája, mint a dokumentálás módszere úttörőnek számított száz évvel ezelőtt, amikor a magyar néprajzkutatás nagy alakjaként számon tartott Györffy István a Fekete- Körös völgyében hozzáfogott a magyar és román falvak emlékeinek feltárásához. Az utókorra hagyott anyag ma is kimeríthetetlen kincsesbánya a kutatók számára.
A bejárás során megszerzett tárgyak és viseletek mellett különösen értékesek a fényképek, melyek a gyűjtés úttörő módszerét képviselték. Györffy István nem csak vonzódott a fotózáshoz, mesterien is bánt a géppel, amit az akkori technika sajátossága miatt külön erre felfogadott munkatársai szállítottak. *A Szolnokra érkezett kiállításon színes fotók és mai értelemben vett három dimenziós képek is megcsodálhatók. Bár Györffy István Karcagon született és a Nagykunsághoz munkássága révén is kötődött- pályafutása országos viszonylatban teljesedett ki… Talán sorsszerű, hogy a Fekete- Körös völgyében végzett száz évvel ezelőtti kutatásai utóbb visszataláltak Szolnokra.
A bejárás meglepő eredményt hozott, hiszen az egykor feljegyezett és dokumentált körülmények sok tekintetben ma is azonosak… A páratlan anyag nem csak a néprajzkutatókat hozza lázba- de nem mindennapi élmény a múlt iránt érdeklődők, vagy éppen a fotózással foglalkozók számára is, akik előtt holnap- azaz szerdán 16- órakor nyílnak meg a Szolnoki Galéria kapui.