Első ülését tartotta a Megyei Paktumszervezet. A projekt 2020 februárjáig tart, célja a foglalkoztatás ösztönzése, az álláskeresők munkához juttatása a megyében. A tervek szerint pedig a legvégére 3.000 ember vesz részt a munkaerő-piaci programban. A munkanélkülieknek képzéseket kínálnak, majd álláslehetőséget is a megyebéli cégeknél.
Jelentősen javult a megye munkaerő-piaci helyzete. Míg három évvel ezelőtt 35.000 álláskeresőt regisztráltak Jász-Nagykun Szolnok megyében, addig – a legfrissebb adatok szerint – számuk 15.000 alá csökkent.
DR. NÉMETH MÓNIKA főosztályvezető, JNSZ Megyei Kormányhivatal
“20.000 ember elhelyezkedése megoldódott a megyében és ez a tendencia tovább fejlődik, megjelentek a nagy beruházások a megyében, ahova a munkaerő-piaci helyzet javítása érdekében képzésekkel segítjük a munkavállalókat.”” – mondta Dr. Német Mónika a megyei kormányhivatal főosztályvezetője.
Az álláskeresőknek nincs könnyű dolguk, hiszen többségük szakképzetlen. Éppen ezért a program egyik pillére a képzés. Fontos ugyanis, hogy a kereslet és a kínálat találkozzon, a munkaerőpiac igényeit kell kielégíteni. Mindez a vállalkozások érdeke is – tette hozzá Kovács Sándor.
“”Azok a cégek és vállalkozások tudnak megmaradni, amelyek minél nagyobb hozzáadott értéket tudnak megtermelni, amelyek meg is tudják fizetni és meg is akarják fizetni akár a kvalifikált vagy a kevésbé kvalifikált munkavállalót. Nekünk az a feladatunk, hogy munkavállalók minél képzettebbek legyenek.”” – tette hozzá Kovács Sándor a megyei közgyűlés elnöke.
A munkahelyteremtést és munkába állást segítő projektre összesen 4.4 milliárd forint fordítható megyénkben.
“”Ez egy nagyon komoly lehetőség, nagyon komoly felelősség és egy nagyon komoly kihívás, hiszen tudjuk azt, hogy még emellett számos más pályázati forrás is elérhető. Természetesen fő célunk, hogy az egyszerre jelenlévő munkanélküliség és munkaerőhiány kezelése, leküzdése, ennek az anomáliának a feloldása.”” – hangsúlyozta Dr. Kállai Mária megyei kormánymegbízott.
A 4.4 milliárd forintból 1.3-del a megyei paktum rendelkezik, míg 3.1-del a helyi paktumok. Országosan 19 megyei, 79 helyi és 22 megyei jogú városi paktum jön létre.
“”Ezek a paktumok, mivel foglalkoztatás együttműködésekről beszélünk szoros együttműködésben fogják a feladataikat végezni a célok elérése érdekében.”” – mondta Putz Norbert a Nemzetgazdasági Minisztérium szakmai irányító projektmunkatársa.
A járások közül a Jászberényi- és a Mezőtúri Járásban a legkedvezőbbek a munkanélküliségi mutatók. Szolnok környéke a középmezőnyben helyezkedik el. A megyei foglalkoztatási paktum arra is, hogy eltüntesse a területi sajátosságokon alapuló fejlettségbéli különbségeket. ”