A legújabb kutatási eredményeket is ismertették a a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából a „Mi Magyarok„ Konferencián. A Damjanich János Múzeumban emellett színes palettával készültek a kutatók, szerteágazó témákban hangoztak el előadások.
Két téma, az 1956-os Forradalom és Szabadságharc, és az idén 70 éves Tisza táncegyüttes, valamint a magyar tudósok eredményei köré szervezték idén a Magyar Tudomány Ünnepét a Damjanich János Múzeumban. A „Mi Magyarok„ Konferencián a nérajz- és a néptánc kutatás külföldi hatásait is ismertették.
Gecse Annabella néprajzkutató-múzeológus ezt a munkát így jellemezte:„Színpadon nagyon sokszor találkozunk a néptánccal, Fölszállott a Páva újra, többek között ott is, azzal kevesebbet, hogy milyen munka és milyen tudományos kutatás áll emögött. Ha abba gondolunk bele, hogy például egy kalotaszegi táncostól, Mátyás Istvántól, Martin György 34 éven keresztül gyűjtött, mire összeállított a kollégáival egy 700 oldalas könyvet, akkor ez máris jelzi, hogy ez nem csak a színpad.„
A szolnokiakon kívül több más városból is érkeztek előadók. Nagy szükség van a tudósokra, ugyanis kutatásaikkal, eredményeikkel és publikációikkal hozzájárulhatnak az ország eredményeihez és utat mutathatnak a jövő felé. – hangsúlyozta Szalay Ferenc polgármester.
„Egy városban is azt hiszem, hogyha a tudományos élet, a szellem komoly magasságai nincsenek jelen, akkor egy város féllábú és elkezd billegni. Nem mindegy, hogy hogyan működik a múzeum, nem mindegy, hoyg hogyan működik a levéltár, nem mindegy, hogy hogyan működnek a kórházak, nem mindegy hogyan működik az oktatás a kultúra és oly’ sok minden.„ – mutatott rá Szalay Ferenc
A polgármester a Szolnokról elszármazott és nemzetközi karriert is befutó tudósokat is méltatta köszöntő beszédében. A szakmai konferencián a többi között az 1956-os forradalom és szabadságharcról, a magyar nemzeti tájról és az Árpád-korról is elhangoztak előadások.