Lan party, 1956. A 8-ik Megavers résztvevői különleges vers-színházzal emlékeztek az ’56-os forradalom és szabadságharcra. Márai Sándor: Mennyből az angyal művét dolgozták fel a számítógépet kedvelő, “Z”” generáció számára is érthető módon. Az előadást tegnap mutatták be az Aba-Novák Agóra Művelődési Központban. ”
Néhány fiatal a számítógép előtt ülve, egy háborús számítógépes játékon keresztül ismerkedik meg az 1956-os forradalom és szabadságharc borzalmaival. Játszanak, beszélgetnek egymással és a jelenben élik át mindazt, ami 60 évvel ezelőtt történt. Mindezt Márai Sándor: Mennyből az angyal című versének segítségével.
“Az előadás is mutatja, hogy a játékokon keresztül becsempésszük az irodalmat, ami 1956-hoz kapcsolódik, ahol háború van, áldozatok vannak, ahol évtizedeken keresztül következmények vannak, hogy a gyerek megismerje.”” -mondta Farkasházi István a Lan party című előadás főszervezője.
A Megavers 8 résztvevői nyáron, a martfűi táborban állították össze a darabot.
“”Az utóbbi években azt csináltuk, hogy az őszi versmondás egy vers performance, amit a nyáron gyakorolnak be a gyerekek a martfűi táborban. Az idei éb az 1956-os forradalom és szabadságharc jegyében telt a Megaversnél is.”” -mondta Harcsa Béla a Szolnok televízió főszerkesztő-cégvezetője.
A XX-ik századi, úgynevezett “”Z”” generáció számára maradandó élményt a számítástechnika és a számítógépes játékok jelentenek. A fiatalok legtöbbje idejének legjavát a gép előtt tölti. Ez adta az előadás ötletét is: a verset, és ’56 eseményeit ültessék át a kompjuterezés világába.
“”Valóban, rendhagyó feldolgozás, igyekeztünk közel hozni a fiatalokhoz a játékok nyelvén, más volt a felfogás, mint ahogy az iskolában elmondják a tanárok.”” -mondta Ortan Vivienne a darab egyik szereplője
A rendező a próbák során sokat mesélt a diákoknak ’56-ról. mesélt nekik az áldozatokról, a jelentőségéről, a fiatalok szerepéről. Az internet képein keresztül élték át a borzalmakat.
“”Õk verset szeretők, az egyik leghíresebb vers Márai Mennyből az angyal ami ’56 Karácsonyán New York-ban született, ők már harcosok, irodalmi harcosok, ők már nyúlnának az irodalomhoz, akik egyre kevesebben vagyunk, akik az irodalom pallosával vesszük fel a harcot.”” -mondta Zámbori Soma a darab rendezője.
A darabbal érthető módon szerettek volna szólni a fiatalokhoz, az irodalom és a játék eszközeivel bemutatni a forradalom és szabadságharcot, a verssel becsempészve a történelmi hitelességet és fájdalmat az előadásba. ”