Újabb két emblematikus alakkal gazdagodott a Szolnoki Pantheon. Az 56-os forradalom 60. évfordulóára Dancsi József és Kablay Lajos arcképét leplezték le ma délután.
A Damjanich János Múzeumban ünneplők előtt Szalay Ferenc polgármester felidézte az 56-os szolnoki eseményeket, külön kiemelve, hogy akkor a város egy egyetemi kart engedett el, mert megijedt a lázadó fiataloktól. Ez a közlekedésmérnöki kar azóta is Győrben működik. A forradalmi események két meghatározó alakja Dancsi József és Kablay Lajos. Nekik köszönhetően áldozat és vér nélkül zajlottak Szolnokon a sodró események. Dancsi Józsefre,munkástanács elnökére és az október 26-i Kossuth téri népgyűlésre a főlevéltáros emlékezett.
-„A forradalom így okt 26-nov 4 ig tartott. Ez alatt az egy hét alatt megszervezte a közellátást, a legjelentősebb gyárakban a folyamatos termelést, hogy ne álljon le teljesen a munka„-mondta Dr. Cseh Géza főlevéltáros .
1958-ban 8 évnyi börtönre ítélték, melyről a helyi lap nem tudósíthatott. Ugyancsak jelentős szerepe volt a forradalom szolnoki eseményeinek mérséklésében Kablay Lajos helyőrségparancsnoknak. Tisztában volt vele, hogy a szovjet túlerőt leküzdeni nem lehet, de együttműködni igen. Rá a róla elnevezett bajtársi egyesület elnöke beszélt.
-„ Megválasztották a Szolnok megyei munkástanács katonai biztosává. Ebben a minőségében vált a forradalom és szabadságharc kivételes személyiségévé. Kivételes volt mert meg tudta érteni és értetni az adott kor szavát és mint képzett navigátor, a szabadságharc viharában is jól tájékozódott- emlékezett Staub István a Kablay Lajos Repülő Bajtársi Egyesület elnöke.
Nem adott fegyvert a munkásoknak és diákoknak, és jó diplomáciai érzékkel tárgyalt a szovjet vezetőkkel, a vérontás helyett a kényszerű együttműködést választva. Õt 1 év börtönre ítélték. Az ünnepi beszédek után leleplezték a két emblematikus történelmi alak arcképét, mely ezentúl a Szolnoki Pantheont gazdagítja.