“Exportra fel!”” A cégek külpiacra lépésének ösztönzése, a támogatások megismertetése és a hazai beszállítói kapacitások fejlesztése érdekében rendeztek gazdasági fórumot szolnoki vállalkozók részére. A magyar gazdaság fejlődéséhez egyre több exportőr vállalkozásra van szükség -hangzott el a konferencián. ”
A magyar gazdaság fejlődésének elengedhetetlen része, a hazai export termelés fokozása -hangzott el az “Exportra fel”” című gazdasági fórumon. Míg a magyar export 80 százalékát a nagy vállalatok adják, addig a hazai munkavállalók 80 százaléka a kis- és középvállalkozásokban dolgozik. A kormány célja, hogy növekedjen az exportképes vállalkozások száma. Ehhez különböző gazdaságélénkítő támogatásokkal járulnak hozzá -mondta az EXIM Bank régióvezetője:
“”Ahhoz, hogy a nemzetközi piacon versenyképes legyen egy magyar szolgáltató, nem lehet egy német bankkal kell versenyeznie, mert az olyan versenyelőny, mely kilövi a magyar versenyképességet.””
Tapasztalatok mutatják, hogy a hazai kis- és középvállalkozások külpiacra lépését számos tényező, egyebek mellett a külgazdasági szaktudás, az üzletfejlesztési ismeretek, a kapcsolatok és a finanszírozás hiánya is nehezíti.
Szalay Ferenc polgármester Szolnok gazdaságát bemutatva elmondta: A rendszerváltást követően a város gazdasága majdhogynem teljesen szétesett. A vegyipar, a bútorgyártás, a mezőgazdasági ipar megszűnt, ezrek kerültek utcára. Mára a megyeszékelyen több, mint 9ezer vállalkozás működik:
“”Az a munka amit annak idején elindítottunk ott tart, hogy 5 százalékos a munkanélküliség, munkaerő hiány van, szakképzett munkaerő hiány van.””
A Stadlernek köszönhetően 2017-ben elindul Szolnokon az IC kocsik gyártása. Mindemellett az elmúlt években 1 milliárd forinttal nőtt Szolnokon a helyi iparűzési adóbevétel, a gazdaság 8-10 százalékos fejlődést mutat -folytatta a polgármester. ”