8 évvel, vagy 2000 repült órával hosszabbodott meg annak a négy darab Mi-17-es helikopternek az élettartama, amelyeket 4 milliárd forintból újítottak fel idén tavaszra az oroszországi Novoszibirszkben. A gépeket eredetileg szállítási feladatokra tervezték, azonban a típus a honvédség legsokoldalúbb légi járműve, ezért sokszor használják őket más feladatokra is. A forgószárnyasok már májusban visszatértek Magyarországra és a sikeres tesztek után mától álltak hadrendbe a szolnoki helikopterbázison.
Közel 200 rakéta és 4 bomba sorakozik a betonon azok előtt a Mi-17-es helikopterek előtt amelyeket ma állítottak szolgálatba Szolnokon. A 4 forgószárnyast a kormány tavalyi döntése értelmében Oroszországban újították fel 4 milliárd forintból. A gépekben a többi között a hajtóművet, a sárkányszerkezetet és a forgószárnyakat újították fel, illetve a hidraulikus rendszereket és a vezetékeket is kicserélték. A helikopterek teljes felújítása során azokat teljesen szétszedték, több alkatrészt röntgennel is megvizsgáltak és szükség esetén javítottak vagy cseréltek.
“Ebben a helikopterben több, mint 4 tonnányi terhet, vagy személyeket lehet elhelyezni. 24 műveleti katonát, vagy harcost lehet a fedélzeten elhelyezni, de igaziból akár 50-et is ellehetne, hiszen a teherbírása ezt megengedi.” – mondta DR. KOLLER JÓZSEF ezredes, bázisparancsnok.
A gépekkel tovább fejlődik a Magyar Honvédség helikopteres képessége. A több célra felhasználható helikopterek akár teher és csapatszállítási feladatokra, vagy éjszakai kutatásra, tűzoltásra, valamint katasztrófaelhárításra is bevethetők. A mostani fejlesztésekkel a gépek élettartama további 8 évvel, vagy 2000 repült órával hosszabbodott.
A most átadott gépeken kívül még egy Mi-17-est újítanak fel Oroszországban, azon a helikopteren a munkák várhatóan szeptemberben kezdődnek. A Magyar Honvédség számára a helikopteres képesség nélkülözhetetlen, ezért a haderő fejlesztési programjában ennek a képességnek az újjáépítése és korszerűsítése is szerepel. A Zrínyi 2026 haderőfejlesztési program a még használható eszközök felújítása mellett új eszközök beszerzését is tartalmazza.
Simicskó István honvédelmi miniszter kiemelte: “A Magyar Honvédséget lépésről lépésre szeretnénk fejleszteni, 10 éves fejlesztési ütemtervet dolgoztunk ki, növekszik a védelmi költségvetésünk, ezt szeretnénk nem csak persze többet elköltve, hanem jobban elköltve felelősségteljesen, áttekinthető módon végrehajtani.”
A mostani fejlesztések összhangban vannak a NATO-ban elfogadott célokkal, az észak Atlanti Szövetség elvárásainak és követelményeinek is megfelelnek. A Magyar Honvédség fejlesztése a NATO erősödését is magával hozza – tette hozzá a miniszter.