Amerika lepkekabócákkal küzdenek a növénytermesztők. A kártevő nem válogat: dísz- és haszonnövényeken egyaránt megtelepszik. Korai megelőzéssel, azonban védekezhetünk megjelenése ellen.
Ezt a málnabokrot is megtámadta a nyár egyik kártevője az amerikai lepkekabóca. A kabóca fehér viaszos telepekben a levelek hátoldalán és fiatal hajtásokon telepszik meg. A kártevők a fásszárú haszon és gyümölcsnövények többségét megtámadják.
“Nálam a málna volt volt a célnövény, de az almánál is tapasztaltam nagyon sokat. A gyomnövényeket is szívesen látogatják, majd teljesen ellepik. Azzal sikerült egy kicsit megfogni, hogy egy kontakt szerrel permeteztem, majd rendszeresen vízsugárral lemostam.”- mesélte Demény István a Bereczki Máté Gazdakör alelnöke.
Az amerikai lepkekabócát először Európában az 1970-es években Olaszországban fedezték fel. Hazákban csak később -feltehetőleg- fertőzött gyümölcs szállítmány által telepedett meg. A védekezést a kert tulajdonosoknak már a kabóca első megjelenésekor, tavasszal érdemes megkezdeni.
“Május első felében már megjelennek, ezek a pókháló, vatta szerű csomók a növényeken. Ekkor még nem feltűnő, de ha a tulajdonos gazda szemmel járja a kertjét megtalálja ezeket a szövedékeket. Ha levágja és kukába dobja, akkor viszonylag még eredményesen tud védekezni.”- mondta Holló László a JNSZ Megyei Kormányhivatal agrárügyi főosztályvezetője.
Abban az esetben, ha megelőzés elmarad a kártevő továbbszaporodását növényvédő szeres kezeléssel lehet megállítani. Az amerikai lepkekabóca szívogató kártevő, ezért ellene a felszívódó termékek a legalkalmasabbak.