Akár húsz százalékkal is drágulhat a pálinka jövőre. A pálinkafőzdék ugyanis sokkal drágábban jutnak hozzá a gyümölcsökhöz, mint egy évvel korábban. Ha meleg marad a nyár és jobban cukrosodik a cefre még lehet az árakon kompenzálni. A pálinkafőző szezon most vette kezdetét és októberig tart.
Szomolyai fekete cseresznye rotyog ebben az üstben. Ezzel elindult a főzési szezon a Bolyhos Pálinka újszilvási üzemében. A kajszibarack is folyamatosan szállítják az üzembe, elkezdődött a gyümölcs feldolgozása is. Ma kezdődött meg a főzés.
“A kajszibarack kettő hétig fog tartani, nagyon nagy mennyiséget vásárolunk, nagyon jó a barack a minősége, ezt követően kezdjük a szilvák feldolgozásával, vilmoskörte, Irsai Olivér szőlő, vegyes szőlő, alma és a birssel lesz befejezve a szezon valamikor októberben. – mondta Bolyhos Zoltán, ügyvezető.
Futószalagon érkezik az ágyas szőlő pálinka, jelenleg ezt palackozzák. Bár kiváló az íze és nagy a rajongótábora ennek a fajtának is, az első helyet továbbra is a kajszibarack kapja. Szintén nagytételben főznek cigánymeggyet, melyet a Bolyhos család tett ismertté, 2007-ben pedig az év pálinkája címet is megkapta. Azóta pedig töretlen a népszerűsége. Viszont mindkét gyümölcs ára csaknem 20 százalékkal emelkedett.
“Sajnos igen, azt kell mondani, hogy nagyon drága a gyümölcs. A kajszibarack és a cigánymeggy kilója nettó 200 forintba kerül, ebben nincs benne a szállítási és feldolgozási költség, úgy néz ki, hogy nagyon drága lesz a pálinka a következő évben.” tette hozzá Bolyhos Zoltán, ügyvezető .
100 kiló gyümölcsből átlagosan 7 liter pálinkát főznek. Ha marad a forró nyár, sokkal intenzívebben cukrosodik a cefre, ilyenkor akár 10 liter pálinka is kijöhet egy mázsa gyümölcsből. Így talán elkerülhető lesz az áremelés is – folytatta Bolyhos Zoltán. A Bolyhos Pálinkafőzdében évente csaknem 2 millió kiló gyümölcsöt dolgoznak föl, és ebből mintegy 140 ezer liter pálinkát készítenek.