Félő, hogy 2020-ban már csak filmeken láthatunk fecskéket – figyelmeztet a Magyar Madártani Egyesület. A fecskék ugyanis teljesen eltűnhetnek. Szolnokon is egyre kevesebb madár fészkel.
A Magyar Madártani Egyesület szerint 2020-ra teljesen eltűnhetnek a fecskék Magyarországról. Nálunk csak a füstifecske, a molnárfecske és a partifecske őshonos. A klímaváltozás és az emberi tevékenység viszont mindhárom fecskefaj túlélési esélyeit tönkreteszi.
Urbán Sándor elnök, Jászkun Természetvédelmi Szervezet -” Sajnos ennek óriási a veszélye, ezt azt jelenti, hogy 3 alkalommal fogjuk már csak látni a fecskéket. Megdöbbentő lenne, ha megvalósulna, egy tragédia. Valóban a fecskék a legérzékenyebbek a környezeti változásokra. Főleg a táplálékhiány okozza a vesztüket, de más is. Az urbanizált környezet, hogy nincs sár, amiből a fészket tudnák építeni. Erre nem is gondolunk. ”
A fészkeket még meg tudták építeni a Széchenyi-lakótelep rendelőjére és próbálkoztak az állomáson is. Szolnokon a két folyó miatt könnyebb a helyzetük. A táplálékukat tekintve azonban a nekünk üdvözítő szúnyogirtás nekik végzetes lehet, hiszen számukra nem tehetünk ki etetőben élelmet.
-“Három fecskefaj él, a füstifecske, ez az épületeknek a belső terében rakja a fészkét, a molnárfecske az épületek homlokzatára, a külső részekre és a parti fecske, ami a partfalakban fészkel. “-folytatta az elnök.
A molnárfecskék száma 65 százalékkal, a füsti fecskéké 44 százalékkal, a partifecskéké 30 százalékkal csökkent 10 év alatt. A szolnoki fecskék egyébként már ülnek a tojásokon. De kevesebben vannak. Védelmükre annyit tehetünk, hogy megőrizzük a megmaradt élőhelyeiket.
-“Mindenekelőtt a zavartalanságot próbáljuk nekik biztosítani, nem elűzni, távol tartani a szemetelésük végett. Mert az elkerülhetetlen, hogy mint minden élőlény a létezésével is zavarja a másik élőlényt. Minket ebereket a szemetelésük, ürülékük, fészekmaradványuk zavarni amiket lepotyogtat a fészkek környékén. “-tette hozzá Urbán Sándor.
Egy kartonlap is megoldást jelenthet, legjobb azonban a piac környékén felszerelt , úgynevezett fecskepelenka, ami valójában egy deszkalap.