Emlékszobával bővült a Sajfoki szivattyútelep- az ország egyik legjelentősebb műszaki emlékhelye. A Jász- Nagykun- Szolnok és Heves megye határán álló épületet az ezernyolcszázas évek közepén emelték. A napokban felavatott vízügyi gyűjtemény összeállításában az esztergomi Duna Múzeum segédkezett.
A sajfoki telep jellegzetes iker kéményei 1862- óta állnak. Ebben az esztendőben épült meg a Kárpát- medence első belvízátemelő szivattyútelepe Tiszasüly határában.
“Amikor megépült, akkor még az első gépegységeket azokat Angliából hozták, de a következő akkori húsz évben, két évtizedben nagyüzemben, vagy futószalagon épültek a szivattyútelepek Magyarországon. Akkor már magyar gyártmányú gépegységekkel szerelték föl ami akkor bizony a világszínvonalat képviselte.””- hangsúlyozta a megnyitón Lovas Attila a KÖTIVIZIG igazgatója.
Bármily meglepő, ezek még ma is működő képesek. A Sajfoki telep ezért is egyfajta zarándokhelye napjain vízügyes szakembereinek, akik a most megnyílt emlékszobában egyebek mellett 18 tablón követhetik végig a tiszai ár- és belvízmentesítés történetét, az építtető Jászkiséri Tisza- Szabályozási Külön Társulat ereklyéit és azokat a páratlan dokumentumokat, melyek évtizedekre visszamenőleg rögzítik a szőke folyó “”támadásait””. Az egykori gátőr most kiállított szolgálati naplója Szalkai Tímea, a Duna Múzeum igazgatójának szívét is megdobogtatta.
“”Nagyon érdekes beleolvasni, hogy ugye miket jegyzeteltek föl ebből az időből, úgyhogy már mi tovább is gondoltuk ezt a dolgot, hogy úgy néz ki, hogy a Duna Múzeumban nálunk egy új kiállítás fog létre jönni és, hogy mi az amit ebből a szolgálati naplóból fel tudunk használni ami ugye az embereket érdekelheti.””
Jól lehet a környék gazdálkodóinak életét ma is megkeserítik a belvizes periódusok, 150 évvel ezelőtt az elöntött termőföldek aránya jóval nagyobb volt. Ez sarkallta elődeinket a gigászi feladatra. S bár akkor még nem tudták, hogy történelmet írtak bizonyos, hogy áldozatvállalásuk nélkül ma a Tisza árterének középső szakasza is jóval mostohább képet mutatna. A most megnyílt emlékszoba a vízügyes szakembereken túl az egyszerű érdeklődők számára is érdekes, tanulságos adalékokkal szolgál az ipari forradalmat idéző gépészeti megoldások-, a térség múltja-, és a hajdan itt élők mindennapjai tekintetében. ”