Szigorodtak a külföldi felsőoktatási intézmények működési feltételei az Országgyűlés mai döntését követően. Az ellenzék a tanszabadság elleni lépésről és árulásról beszélt, míg a kormány szerint a törvénymódosítás Magyarország érdekeit szolgálja.
Kivételes eljárásban tárgyalta az Országgyűlés a felsőoktatási törvény módosításáról szóló javaslatot. Így ma az általános, összevont vitát követően a zárószavazást is megtartották. A kormányjavaslat szerint a jövőben akkor működhet oklevelet adó külföldi felsőoktatási intézmény Magyarországon, ha működésének elvi támogatásáról államközi szerződés rendelkezik; továbbá, ha a székhelye szerinti országban működő, és ott államilag elismert felsőoktatási intézménynek minősül.
“Ma új szabályokat hozunk, melyek betarthatóak. Jogokat biztosítanak és nem előjogokat, igényelnek erőfeszítést, vagy éppen befektetést, de meggyőződésünk, hogy Magyarország, a magyarok érdekeit szolgálja a törvénymódosítás.” – jelentette ki expozéjában az emberi erőforrások minisztere.
Balog Zoltán az elmúlt napok megnyilatkozásaira utalva visszautasította azt is, hogy veszélyben lenne a tanszabadság Magyarországon. Ezzel viszont nem értettek egyet az ellenzéki pártok. Vezérszónokaik a tanszabadság elleni lépésről, árulásról és a CEU szándékos megszüntetéséről beszéltek. A 123 kormánypárti igen és 38 nem szavazattal elfogadott módosítás szerint a feltételeket nem teljesítő intézmények már 2018. január 1-jétől nem vehetnek fel elsős hallgatókat.
Megváltoztatta a bírók eljárásból kizárásával kapcsolatos szabályokat is a parlament – erről ugyancsak az MTI írt. E szerint a büntetőügy további elintézésében nem vehet részt olyan bíró, aki az eljárás bármely korábbi szakaszában, így akár a nyomozás során bíróként járt el, ugyanis azzal együtt jár a bizonyítékok bizonyos szintű, előzetes értékelése. Ugyanakkor bővítették is a nyomozási bíró hatáskörét, aki ezentúl az előzetes letartóztatás meghosszabbítása és az ideiglenes kényszergyógykezelés felülvizsgálata ügyében az elrendeléstől számított egy év elteltével is döntést hozhat.