Április 2. az Autizmus Világnapja. Az országos akciókhoz csatlakozva kék sétát szervezett Szolnokon a Kék Szív Egyesület. Az eseményen csaknem ötvenen vettek részt, hogy felhívják a figyelmet az autizmussal élő embereket érintő problémára.
Az autizmus világszerte 67 millió ember életét kíséri végig. Magyarországon pedig – a becslések szerint – 100 ezer család életét változtatta meg. Szolnokon 2013-ban szervezték az első sétát, azért, hogy a társadalom elfogadja az autizmussal élőket.
Lőrincz Erzsébet a Kék Szív Egyesület elnöke elmondta:
” Kikerülik az emberek, a kicsiknél kisebb fajta és rohamuk van, akkor azt mondják a szülőknek, hogy neveletlen a gyerek, figyeljen oda, rosszul csinál dolgokat, holott nem igaz, mert lehet, hogy csak rohama van a gyereknek. ”
Kardos Krisztián az autizmus közép-súlyos típusával született, amit 6 éves korában diagnosztizáltak nála.
“Nagyon sok problémával kell szembenézni, elsősorban iskolaválasztás és munkahelyválasztás terén. Ha meghallják valakiről, hogy autista már csukódnak is be a kapuk. Iskola csak olyan veheti föl, ahol benne van az alapító okiratában, munkahely meg maga dönti el, de sokan azt mondják, amikor meghallja, hogy autista, hogy köszönöm nem kérek belőle” – panaszolta.
Krisztián próbál teljes értékű életet élni. Sokan meg tudják ezt tenni, pedig szoros napirendhez, vagy kísérőhöz kötött az életük.
” De aki megtanul ezzel élni, az képes akár el is rejteni ezt a problémáját, tehát vannak olyan autisták, akiről meg se mondaná szinte senki se, hogy az”-folytatta.
Nem ritka, hogy diplomát is szereznek az autisták. Az egyesületnek hosszú távú tervei is vannak a megyeszékhelyen.
“Mi szeretnénk egy megyei szintű ambulanciát, ahol ellátják a gyerekkortól felnőtt korig a személyeket, illetve szeretnénk olyan munkahelyet, ahol állattartással, mezőgazdasággal tudnak foglalkozni”-tette hozzá a Kék Szív Egyesület elnöke.
A résztvevők kék lufikkal, kékbe öltözve sétáltak át a városon, hogy minél több ember figyelmét felhívják az autista emberek elfogadására.