101 éves a lengyel függetlenség, az önálló-szabad Lengyelország. 1918. november 11-én 11 óra 11 perckor jelentették be, hogy az ország több mint 120 év után ismét önálló, független állam Európában. Ebből az alkalomból ma Lengyelországban és Magyarországon “Énekeljük együtt a himnuszt a Független Lengyelországnak” címmel több helyen tartottak megemlékezéseket. Szolnokon a Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat, illetve a városban élő lengyelek és lengyel származású emberek tisztelegtek országuk előtt és énekelték el a lengyel és magyar himnuszt más lengyel dallamok mellett.
1795-ben Poroszország, Oroszország és Ausztria harmadszor is felosztotta Lengyelországot. Az ország önálló államisága elveszett, területén idegen megszálló hatalmak igyekeztek asszimilálni a lengyel nemzetet. Az identitás az elnyomás ellenére megmaradt, de ehhez a csatatereken elért eredmények mellett szükség volt a nemzet anyagi és lelki egységének, nyelvének és kultúrájának megtartására, valamint a lengyel családok kitartására.
“A lengyelekben egy olyan belső katolikus tudat létezik, amelyet nem lehet kiölni semmilyen hatalommal. És ebben nagy segítséggel voltak többek között az osztrák-Magyar Monarchia lakosai, polgárai, mert a három megszálló hatalom, a németek és az oroszok, illetve az Osztrák-Magyar Monarchia katonái. Az Osztrák-Magyar Monarchiával semmilyen gond nem volt, sőt a háború alatt a katonák nagy része átállt a lengyelek oldalára.” – Bátori Zsolt elnök, Szolnoki Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat
A függetlenségre 123 évig -egészen 1918. november 11-ig- kellett várnia a lengyeleknek. Akkor az I. világháborúban meggyengült, majd kapitulált Oroszország, illetve a vereséget szenvedett Ausztria és Németország háttérbeszorulása lehetőséget teremtett a függetlenség és az önállóság visszaszerzésére. 1918. november 6-án Lublinban megalakult az ideiglenes kormány, november 10-én hazatért a német fogságból Józef Pilsudski, akit november 11-én kormányalakításra kértek fel, illetve átvette a hadsereg irányítását. Ettől a naptól számítják a Lengyel Köztársaság létrejöttét.
Pilsudskinak kiemelt szerepe volt abban, hogy Lengyelországban a parlamentáris demokrácia épült újjá. Az országnak komoly belső és külső kihívásokkal kellett megküzdenie, ugyanis nem voltak határai, minden szomszédjával területi vitába keveredett. Nyugati határairól a versailles-i békeszerződés döntött, a keleti határok pedig az Ukrajnával, illetve Szovjet-Oroszországgal vívott háborúk után alakultak ki.
“Ez egy nagyon fontos harc volt a számukra. Tudni kell, hogy az alkotmány, amit Lengyelországban megalkottak az első írásos alkotmány volt Európában az amerikai alkotmány után. ők ebben nagyon előre jártak a demokrácia és az alkotmányos rend megteremtésében és remélem, hogy hosszútávon is így lesz és ezt a példát együtt a V4-ekben tudjuk követni.” – Bátori Zsolt elnök, Szolnoki Lengyel Nemzetiségi Önkormányzat
Az állam 1939. szeptember 1-ig létezett, amikor Németország, majd szeptember 17-én a Vörös Hadsereg is lerohanta. A lengyelek időlegesen ismét elveszítették függetlenségüket, majd a szovjet megszállást követően 1989-ben az első demokratikus választásokat megnyerő Lech Walesa került az elnöki székbe.