Emlékezés a második világháború hőseire. Újszászra érkezett szombaton a Doni Emléktúra Jász menetszázada. Hagyományőrzők, aktív és tartalékos katonák meneteltek Jászboldogházától Újszászig, ahol koszorúkkal és ágyúlövésekkel tisztelegtek a Doni áttörésben elesett és hadifogságba került katonák emléke előtt.
Újszászra ékezett szombaton délután a Jász Menetszázad. Itt zárult a 20. alkalommal megvalósuló- országos szintű- Doni Hősök Emléktúra egyik szakasza. Régen egy menetet szerveztek, mára azonban akkora az érdeklődés, hogy több mint ezer fő mozog a menetekben.
Boldizsár János Tibor megyei elnök, Magyar Tartalékososok Szövetsége:
“Ezeket a létszámokat országszerte több század keretén belül tudtuk megszervezni. Ez azt jelenti, hogy csaknem egy hónap időtartamban, ez a januári hónap, a Doni Emléktúra keretein belül egész hónapos programokat jelent országszerte.”
A szombati eseményre Egerből, Nagykátáról, Budapestről is érkeztek hagyományőrzők, aktív és tartalékos katonák.
Kövér Attila tartalékos őrmester, Magyar Tartalékososok Szövetsége:
“Mi reggel egy ünnepi megemlékezéssel indítottunk Jászboldogházán, 10 órakor megkoszorúztuk az ismeretlen katona sírját és onnan indultunk fél 11-kor és 14 kilométert jöttünk hátul gyalog a csíkosi részen és akkor így jöttünk be, megérkeztünk Újszászra. “
A megemlékezésen felidézték az 1943-as Doni eseményeket melyek a magyar történelem egyik legnagyobb hadi katasztrófájához vezettek. 1943. január 12-én indította meg támadását a szovjet Vörös Hadsereg a Don-kanyarban, melynek következtében a 207 ezer fős 2. magyar hadsereg mintegy százezer katonája vesztette életét. A 2. magyar hadsereget német követelésre, kormányközi egyezmény alapján küldték ki a keleti frontra. A frontra kivonuló hadsereg fegyverzete és felszerelése hiányos és korszerűtlen volt. Az emlékező beszédeket koszorúzás majd ágyúlövés zárta.