A cianid szennyezés tanulságait, a történtek és intézkedések hátterét értékelték délelőtt a városházán vízügyi és természetvédelmi szakemberek. A konferencián elhangzott- a “Tiszavölgy Csernoblija” megmutatta mennyire fontos a szakmai összefogás, a higgadtság és a pontos helyzetelemzés a hasonló katasztrófák elhárításában.
Megrázó képek 2000 februárjából. A Tisza szolnoki szakaszán elhúzódó csóvában halad át a Romániából érkezett nagy mennyiségű cianid. A nyomában maradt haltetemek elárasztják a folyót. A szőke Tisza fekete napjai példátlan szakmai és civil összefogást generáltak.
“Akiknek volt feladatuk és hatáskörük abban, hogy az állampolgárokat megvédjék, lakosságvédelmi intézkedéseket hozzanak a védelmi bizottság és azon tagjai között, egy erős kohézió alakult ki és én úgy gondolom, hogy ennek volt köszönhető, hogy nem történtek olyan károk amelyek visszafordíthatatlanokká váltak volna.”
Emlékezett a történetekre Dr. Hoffmann Imre közfoglalkoztatási és vízügyi helyettes államtitkár. A sors fintora, hogy Szolnok és Nagybánya között élő testvérvárosi kapcsolat volt a katasztrófa idején. A két város vezetése már a gátszakadás napján konzultált egymással.
“Az a barátság ami mondjuk Nagybányával már elég régóta tart és jó volt, hogy rögtön ideszólt az az ember akinek nyilván kínos is volt, hogy Jézus Mária tőlük Szolnok felé jön ez a hihetetlen mennyiségű mérgező anyag, de ő is úgy gondolta, hogy abban a pillanatban muszáj tudnunk a dolgokról.”
Mondta Szalay Ferenc polgármester. A megdöbbentő számok azóta sokszor, sok helyen elhangzottak, az ügy mégsem zárult le megnyugtatóan. Amint az a konferencián elhangzott- még mindig engedélyezett a bajt okozó technológia, ezért az érintett területek szakemberei folyamatosan éberek, a forgatókönyv készen áll egy hasonló eseményre.