Gólyatöcs az idei év madara. Az interneten tavaly nyáron 3 fajra lehetett szavazni, a beérkezett voksok szerint a -népies nevén- Széki gólya lett az első. A pici, galamb nagyságú madár jelenleg Afrikában vészeli át a hideg telet, nyáron azonban néhány példánya Szolnokon is felfedezhető.
Nem véletlenül hívják Gólyatöcsnek. Hosszú lábával és csőrével, fekete-fehér színével valóban olyan, mint egy miniatűr fehér gólya, bár -küllemét leszámítva- semmi köze nincs hozzá. A hím homloka, torka, nyaka és alsó teste fehér, a fejtető, a tarkó, a nyak hátsó része, a hát, a váll ás a szárnyak feketék. A tojó fején és nyakán több a fehér, hátuk pedig barnásfekete. Vékony, fekete csőre hosszú. A gólyatöcs piros lábai rendkívül hosszúak. Szépsége igézhette meg az internetes szavazókat, hiszen tavaly nyáron a gulipánt és nagy pólingot maga mögé utasítva nyerte el az év madara címet. Európában mintegy 20 ezerre tehető a számuk, legtöbb Spanyolországban él belőlük.
“Magyarországon 100-120 pár költ, száraz időben lecsappan az állomány. Belvizes esztendőben Szolnokon is 10-12 pár előfordul.”” -mondta URBÁN SÁNDOR elnök, Jászkun Természetvédelmi Szervezet.
A szikes, enyhén nedves vidékeket és a meleg időt kedveli, így télidőben elköltözik Afrika tájaira. Érdekessége, hogy a jéggel borított földrészeket leszámítva mindegyiken fészkel.
“”Tápláléka. A vízben élő apró rovarok, lárvák és gerinctelen élőlények, sólégy lárvát is szereti, az jelenti a táplálékát.”” -folytatta URBÁN SÁNDOR elnök, Jászkun Természetvédelmi Szervezet.
A kihalással fenyegetett, fokozottan védett fajok közé tartozik, hiszen a felmelegedés hatására egyre csökken az élőhelye, így veszélyt végül is az ember nem mint vadász, hanem mint életforma jelenti számára.
“