A korábbi évekhez viszonyítva lényegesen nagyobb érdeklődés mellett -mintegy 11.500 szavazat leadásával- választották meg 2019 halának a vörösszárnyú keszeget. A Magyar Haltani Társaság internetes szavazásán három fajra, a vörösszárnyú keszegre, a sebes pisztrángra, illetve a szivárványos öklére szavazhattak az érdeklődők és végül meggyőző fölénnyel -a szavazatok 44 százalékával- az egyik legismertebb hazai keszegfaj szerezte meg az első helyet. Az idei szavazást beárnyékolja, hogy valaki nem megengedett módon próbálta befolyásolni a végeredményt a pisztráng javára, így mintegy 2100 voksot érvényteleníteni kellett.
A Magyra Haltani társaság még 2018 november 15-én észlelte, hogy az internetes szavazáson szabálytalan módon kap kiugróan nagy számú szavazatot a sebes pisztráng. A csalással leadott szavazatokkal együtt az összes voks száma ekkor már átlépte a 13 ezret. Akkor az a döntés született, hogy a szavazást nem indítják újra, viszont az érvénytelen voksokat a végén elveszik a sebespisztrángtól.
“A végén le kellett vonni 2130 szavazatot, amelyik szabálytalan volt. Ezt levonva is azt tapasztaltuk, hogy csupán csak a második és a harmadik helyezett változott, az első helyezett mindenképpen a vörösszárnyú keszeg lett volna.” – emelte ki Dr. Harka Ákos, elnök
A vörösszárnyú keszeg az összesítésnél a szavazatok 44 százalékát szerezte meg a 32 százalékot elérő szivárványos ökle, illetve a valósi szavazatokkal 24 százalékot szerző sebes pisztráng előtt. A keszegfaj népszerűsége nem meglepő, ugyanis a horgászok többsége ezzel a hallal találkozik elsőként, amikor megtanulja a halfogást.
Dr. Harka Ákos úgy fogalmazott: “Mindenhol megtalálható az országban, és nagyon sok olyan kezdő horgász van, akinek az első hazavihető zsákmánya volt a vörösszárnyú keszeg. Sűrűn beirdalva és átsütve kitűnő halétel készíthető belőle és különösen a gyerekek számára ez nagyon csábító.”
A tervek szerint a 2019. őszén is elindul majd az az internetes szavazás, amely már a jövő év halát keresi majd. A jelöltek kiválasztásakor a társaság elnöksége minden évben figyelembe veszi, hogy a választható halak között szerepeljen fogható és védett hal is, illetve az Alföld és a hegyvidékek vizeiben élő halak is megjelenjenek.