Érdemes minél hamarabb elvégezni a vízmérő és az akna hőszigetelését. Az elmúlt években több száz bejelentés érkezett a Víz-és Csatornaművekhez elfagyott óráról, melynek cserélése nagyjából 30.000 forintba került. A társaság felhívja a figyelmet az eszközök védelmére, ugyanis a következő napokban – éjszaka és hajnalban – fagypont alatti hőmérséklet várható.
A vízóraakna fedelét nyitja fel Válé Mihály, aki minden évben gondosan ügyel arra, hogy ne fagyjon el a mérője.
“Ez jól szigetel, mert ez ilyen többrétegű és a levegőt, a hideget megszűri.”
A vízóra szigetelését sokféle módon meg lehet oldani, Mihály egy szőnyeggel tekeri körbe évről-évre. Problémája még soha nem volt, így a legkeményebb fagyokat is állta a mérő.
Válé Mihály: “Le van takarva a vízóra nincs kitéve annak, hogy elfagy. Ilyenkor becsavarom, jön a vízórás levesszük, leolvassa kész.”
Több módja is van a vízhóra megóvásának. Van, aki faleveleket vagy újságpapírt rak egy nagyobb méretű nejlonzsákba és azzal béleli ki az aknát, de sokan használnak hőszigetelő keményhab lemezeket is. A Víz- és Csatornaművek műszaki igazgatója felhívta a figyelmet arra, hogy fontos időben megtenni ezeket a lépések, mielőtt beállna a tartós fagy – márpedig a következő hét végéig hajnalban rendre mínusz fokokat mérhetünk.
Magyarné Bede Marianna műszaki igazgató VCSM: “Ez a hideg időszak teljesen be tud költözni a vízmérő aknába, ha az megfelelően nincs védve és a hideg hatására – főleg a hajnali időszakokban – a mérők elfagynak. Amikor a lakosság felébred, akkor tapasztalja, hogy vízhiánya van és keresi ügyfélszolgálatunkat vagy a hibabejelentő vonalat.”
Érdemes megóvni a mérőt, ugyanis minden fagyott óra cseréjének a költsége a fogyasztót terheli. Ez nagyjából 30.000 forint. A számok egyébként azt mutatják egyre többen figyelnek erre, hiszen míg 2017-ben 378 fagyott óráról jött bejelentés, addig 2018-ban 128, 2019 decemberében pedig mindössze 6 alkalommal kellett fagyás miatt cserélni a mérőt.
Magyarné Bede Marianna műszaki igazgató VCSM: “Ez a téli időszak ez egy kedvező időszaknak mondható, mert se novemberben, sem decemberben nem volt olyan nagyon fagyott időszak, amikor ezek a problémák felütötték volna a fejüket, viszont tudom mondani, hogy decemberben is volt 6 fagyott mérőórás bejelentésünk. Ez darabszámban nem jelentős, de mutatja, hogy adott esetben vannak olyan felhasználók, akik nem jártak el körültekintően.”
Sok esetben pedig nem csak a fagyott óra cserélési költsége az, ami terhet ró a fogyasztóra, hiszen például egy nyaraló esetében, ahol később veszik észre a problémát több köbméternyi víz is elfolyik, amelynek díját szintén ki kell fizetni. A különböző közkifolyókat, például a nyomós kutakat nem érinti a fagy, hiszen azok leürítő szelepeit a fagyhatár alá telepítették a tűzcsapokhoz hasonlóan. Ezek folyamatos működése biztosított, csakúgy az ártézikutaké.