20 éve ezen a napon történt a magyar vasúttörténelem egyik legnagyobb balesete. A szajoli tragédiában 31 ember vesztette életét. Ma délután előbb szentmisén emlékeztek rájuk majd a szerencsétlenség időpontjában 16 óra 46 perckor a vasútállomás melletti emlékmű előtt rótták le kegyeletüket a megjelentek.
Délután a szajoli katolikus templomban emlékeztek a 20 évvel ezelőtti tragikus napra.
A misén elhangzott a 31 áldozat neve, melyeket harangszó követett. Nemcsak a holtakról, az túlélőkről is megemlékeztek. Egy a tragédia idején hat éves, ma papnak tanuló fiú, levelet küldött. Benne 1994 december 2-a délutánjának emlékeivel.
Az a délután máig fájdalmas emlék a szajoliaknak, az országnak – mondta beszédében a település első embere.
1994 december másodikán csakúgy, mint az összes többi napon zöld jelzést kapott a 110 km/h-val érkező nyíregyházi gyors. A vonat azonban nem a kettes, hanem az egyes vágányra érkezett, ahol sebessége legfeljebb 40 km/h lehetett volna. 16 óra 46 perckor kisiklott, letarolva mindent, ami útjában volt. Az állomás épületének egy részét és szolgálati lakásokat is. Az első riasztás, a baleset után hat perccel a mentőkhöz futott be, az összes autó elindult, sőt Budapestről is érkeztek rohamkocsik. 24 járművel 83 tűzoltó érkezett a helyszínre, a fővárosból is. A honvédségi alakulatok mellett a polgári védelmi erők is segédkeztek a mentésben, csakúgy, mint a település apraja-nagyja. 52-en sérültek meg és 31-en vesztették életüket az ország legtöbb áldozatot követelő vasúti szerencsétlenségében.
Az első vágányon haladt el a vonat, nem sokkal 16 óra 46 perc előtt, ezen a rossz emlékű napon. A vasútállomáson az emlékmű előtt gyűltek a virágok, a mécsesek. Az alkotás betonból kialakított része az égbolt egy letört darabját a 31 csillag pedig az elhunytakat jelképezi. A gyászolók valamint község polgármestere mellett, Dr. Kállai Mária megyei kormánymegbízott, Dr. Bene Ildikó és Boldog István országgyűlési képviselők, több hivatal, a rendvédelmi szervek képviselői és Szajol lakosai is koszorút helyeztek el majd az emlékezők meggyújtották az örök élet fényét jelző lángokat.