Vasúttörténeti jelentőségű helyszín volt ma Gödöllő, a Királyi Váró. Itt helyezték ünnepélyesen forgalomba a két hazai fejlesztésű és gyártású InterCity+ kocsikat. A MÁV-START Szolnokon elkészült két járműve szerdától szállít utasokat.
Ma még különvonatként közlekedett a MÁV-START két saját fejlesztésű és gyártású IC+ kocsija. Szerdától azonban már utasokat szállít, az ország számos vasútvonalán megfordul majd.
A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára köszöntőjében hangsúlyozta: a vasút a gazdaság és a társadalom legfontosabb húzóereje. Fónagy János szerint Magyarország újraiparosításának egyik motorja a vasúti járműgyártás.
„A közel másfél milliárd forintból kifejlesztett prototípusok azzal biztatnak, hogy a sorozatgyártás elindulása esetén 200 új munkahely jöhet létre, a beszállítóknál pedig további 200-250 munkavállaló foglalkoztatásával számolunk.„ – tette hozzá Fónagy János a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium parlamenti államtitkára. Erre pedig 2015-től minden esély meg van, hiszen a MÁV-START szeretné egyre gyorsuló ütemben lecserélni az elöregedett, 30-40 éves átlagéletkorú személyszállító járműparkját.
A MÁV-START vezérigazgatója szerint ez a hazai mérnök és vasútgépész szakma tehetségének és tudásának köszönhető, amely nemzetközi mércével is kiemelkedő. Ezt bizonyítják azok a több hónapon át végzett tesztsorozatok, melyek végén kiderült: valóban biztonságos és komfortos utazást lehetővé tévő vasúti kocsik készültek a Szolnoki Járműjavítóban.
A nem dohányzó kialakítású, emelt szintű, így például GPS-alapú audiovizuális tájékoztató rendszerrel felszerelt és vezeték nélküli internet szolgáltatást nyújtó, légkondicionált vasúti személykocsik 200 kilométer/órás sebességgel közlekedhetnek itthon és külföldön egyaránt. A próbaüzemi engedélyt Bíró József, a Nemzeti Közlekedési hatóság elnökhelyettese adta át.
Az utasok elsőként a Budapest-Szolnok-Debrecen-Nyíregyháza vasútvonalon találkozhatnak az új kocsikkal. Ugyanakkor a MÁV-START számít az utasok véleményére és visszajelzésére. A beérkező tapasztalatokat, észrevételeket figyelembe veszik majd a prototípusok további fejlesztésekor és a későbbi sorozatgyártásnál.