Kirakodóvásár, hagyományőrző játékok, népzene és csángótáncok várták a 24. Csángó Fesztivál látogatóit Jászberényben. A kedden kezdődött hat napos kulturális fesztivál a csángó hagyományokból merít és lehetőséget biztosít, hogy a látogatók megismerjék a határokon túl élő magyarok kultúráját és hagyományait is.
Hegedűszóval vegyült a doromb hangja Jászberényben a 24. Csángó Fesztiválon. A rendezvényre a moldvai és gyimesi csángók mellett a szomszéd országok képviselői is eljöttek, hogy bemutassák népdalaikat és táncaikat.
A moldvai csángók Romániában a Kárpátokon túl élnek és az idegen kulturális környezetben is őrzik hagyományaikat és magyarságukat.
A fesztiválra a moldvai csángók mellett minden évben eljönnek a gyimesi csángók és az anyaországi magyarok is, hogy megismerjék egymás hagyományait, találkozzanak és erősítsék összetartozásukat.
A népdal és táncbemutatók mellett a hagyományőrzés jegyében kirakodóvásár is volt, ahol kézzel készült népművészeti alkotások, édességek és ételkülönlegességek közül válogathattak az érdeklődők. A hosszan kígyózó standokon a Korondról érkezett kerámiák mellett a háromszéki népviselet darabjait is megtekinthették az érdeklődők, amely ruhák színei évszázados üzenetet hordoznak.
A szervezők a gyerekekre is gondoltak és számos népi játékkal várták őket.
A fesztivál látogatói közül többen évek óta visszatérő vendégek.
Szombaton a moldvai és gyimesi csángók hagyományőrző bemutatója mellett a szomszéd országok táncai is bemutatkoztak. Az érdeklődők többek között szerb, görög és lengyel fellépők produkcióit tekinthették meg.
A csángó magyarok is szívesen jönnek Jászberénybe, hiszen az év többi napjától eltérően magyarként sem kell kisebbségben érezniük magukat a hat nap alatt.
A Csángó Fesztivál alkalmat teremt arra, hogy a Kárpát medence népei megismerjék egymás kultúráját, valamint az összetartozás és a közös sors érzetét is erősíti az anyaországi és a határokon túl élő magyarokban.