A TAO a magyar sport támasza – mondta Szalay Ferenc a mai társasági adóval kapcsolatos megyei konferencián. A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke elmondta, hogy a lehetőség óta a szövetségük is több pénzből gazdálkodik. A széleskörű összefogás célja, hogy a megyei vállalkozásosok is megismerjék a lehetőséget és a jövőben támogatásukkal hozzájáruljanak a felnövekvő nemzedék egészséges életmódjához.
2011-ben egyfajta utolsó mentőövként lett bedobva az, hogy a vállalkozások társasági adójukkal preferált csapatsportokat támogassanak. Öt úgynevezett látványsportágat jelöltek ki. Ebbe tartozik a jégkorong, a labdarúgás, a kézilabda, a kosárlabda és a vízilabda.
Hazánkban a felnőttek csupán 16%-a sportol, rendszeresen pedig mindössze 9%. Magyarországon 2 millió túlsúlyos ember él, a legtöbb gyerek pedig – igaz már minden nap – de csak a testnevelésórán mozog. Ezen mindenképpen változtatni kell – szögezte le Szalay Ferenc. A Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke hozzátette: kellenek a létesítményfelújítások, építések, majd elmondta azt is, hogy sokan támadják a stadionrekonstrukciókat, de erre is szükség van, hiszen az is sportlétesítmény fejlesztés.
A kosárlabda szövetség is érzi a TAO jótékony hatását, hiszen a lehetőség előtt 200 milliós költségvetésből gazdálkodtak, utána viszont már 6 és fél milliárdból. Az öt látványsportág közül az eltelt 3 évben a labdarúgás kapta a legtöbb támogatás, ezután következik a kézi- a kosár- és a vízilabda illetve a jégkorong. A kedvezményezettek körébe ezen sportágak szövetségei, azok tagszervezetei – vagyis maguk a csapatok – illetve az említett sportágak fejlesztésében részt vállaló non-profit szervezetek.
Az elmúlt években hazánk mind a 23 megyei jogú városa igényelte a támogatás, de feltűnő, hogy jóval több község kérte, mind város. A látvány-csapatsportok támogatása akkor jogosítja a támogatót adókedvezmény igénybevételére, ha a sportfejlesztési program célja megfelel a törvényben meghatározottak egyikének és az igénylő megfelelő önrésszel rendelkezik. Emellett a támogatónak ebben az esetben is rendelkeznie kell a jóváhagyó által kiállított támogatási igazolással. A programokat a Nemzeti Sport Intézet vagy a látvány-csapatsport országos sportági szakszövetsége hagyja jóvá. A 300 millió forintot meghaladó értékű programok esetében a sportpolitikáért és az adópolitikáért felelős miniszter véleményének kikérését követően engedélyezik.
A folyósított támogatásokat ellenőrzi a Nemzeti Adó- és Vámhivatal is. Mint, ahogy azt Czinege Attila elmondta pozitívak a tapasztalataik, eljárást még nem kellett indítaniuk, majd hozzátette: a régióban Szolnok megyéből érkezik a legtöbb TAO támogatás.