A lehetséges áldozatok tájékoztatása kiemelten fontos a bűnmegelőzésben. Ebben a témában tartottak előadást „Nyitni-Kék„ címmel ma délelőtt a Városmajor úti II. számú Gondozási Központban. A program fő célja, hogy részletes tájékoztatást adjon az időseknek arról, hogy milyen módon tudják elkerülni a bűncselekmény áldozatává válást, illetve ha már megtörtént a baj, akkor milyen lehetőségeik vannak káruk enyhítésére.
A bűnözők már nem csak a temetőnél parkoló autóban hagyott értékeket viszik el, hanem évszaktól függetlenül, egyre változatosabb módszerekkel akár otthonunkban, vagy a nyílt utcán is kifoszthatnak bennünket. A Nyitni-kék program egyik fő célja, hogy a potenciális áldozatokat megismertesse a bűnözői praktikákkal és felkészítse őket a védekezésre. Az alkalmazott technikák tárháza -melyek között a zsebtolvajlás előkelő helyet foglal el- szinte kifogyhatatlan.
A sorban kiemelt helyet foglalnak el a trükkös lopások és az erőszakos bűncselekmények is. Az elkövetők előszeretettel adják ki magukat valamely közüzemi szolgáltató munkatársának, de előfordul az is, hogy papírgyűjtés indokával jutnak be az otthonokba. Az áldozatok támogatására jött létre 2006-ban az áldozatsegítési osztály,mely Szolnokon az Ady Endre úton, a tisztiorvosi szolgálat székházában található. Itt öt témakörben nyújtanak segítséget a veszteségek enyhítésében.
Ezek mellett az igazságügyi szolgálat még azonnali pénzügyi segítséggel, állami kárenyhítéssel és szakjogászi szolgálattal áll az áldozatok rendelkezésére. A sikeres védekezéshez azonban szükség van arra is, hogy mi is mindent megtegyünk a megelőzés érdekében.
A Nyitni-kék program keretében a tájékoztatás és segítés mellett jelenlegi, bűneiket megbánó elítéltekkel is találkoznak a résztvevők.