A Kossuth térről a Damjanich Szoborhoz vonultak az emlékezők, ahol Balázs Péter szavalata után Győri Péter Benjámin evangélikus lelkész és Szalay Ferenc polgármester mondott beszédet. A szónokok párhuzamba állították a magyarság hősi helytállását a és a nemzetre váró kihívásokat.
A forradalom és szabadságharc alatt is fontos katonai objektumnak számító egykori vár Zagyva felőli kapujánál álló Damjanich szobor posztamensén álló mikrofon előtt először Heltai Jenő: Szabadság című költeménye hangzott fel Balázs Péter előadásában.
Az emlékezőket Győri Péter Benjámin evangélikus lelkész köszöntötte elsőként. A szónok az utókor felelősségére emlékeztetett. Mint hangsúlyozta, a hősök tetteire ma sokan bátortalan közönnyel tekintenek.
De éppen ebben rejlik a lehetőség, hangsúlyozta a lelkész. Hiszen Szolnok sokszínűsége az egység kovásza lehet, példa azok számára akik még csak keresik a gyökereiket. Szalay Ferenc polgármester beszédében a magyarság egyik legfontosabb ünnepének nevezte március 15.- ét. Bár a Pesten kitört forradalom csak később gyűrűzött le vidékre, az a 2000 szolnoki aki Halasi Kázmér főbíró március 24.- i beszédét hallgatta, már korábban értesült az eseményekről. Már akkor mindenki számára világos volt, hogy nagy feladatot rótt a történelem a magyarokra.
A hagyományoknak megfelelően a városi ünnepség végén koszorúztak idén is az emlékezők. A város, a megye, a hivatalok és pártok mellett iskolák, közintézmények és civil szervezetek tisztelegtek az 1848-, 49- es Forradalom és Szabadságharc hősei előtt Damjanich tábornok szobránál. A koszorúzást követően- szintén a hagyományokhoz hűen- a Vártemplomban tartottak szentmisét. A 18- órára hirdetett gyertyagyújtást idén a viharos idő miatt a szervezők lefújták.