A magyarországi zsidóság deportálásának 70. évfordulója alkalmából idén rendezik a Holokauszt emlékévet. A szolnoki ünnepségsorozat ma hivatalosan is elkezdődött. A Galériában megnyílt, a szolnoki holokausztot bemutató tárlatot Szalay Ferenc, polgármester nyitotta meg.
A magyar zsidóság deportálásának 70. évfordulójáról méltó módon kíván megemlékezni a Kormány, ezért 2013 -ban életre hívta a Magyar Holokauszt – 2014 Emlékbizottságot, mely a diplomácia, a történelmi egyházak, a civil szféra és a magyarországi zsidóság képviselőinek fórumaként foglalkozik a 2014-es emlékévvel. A szolnoki ünnepségsorozat az „Itt lakott… Holokauszt Szolnokon„ című kiállítás megnyitójával vette kezdetét. A Galériában rendezett ünnepségen elsőként a Verseghy Ferenc Gimnázium diákjai emlékeztek a vészkorszakra.
1944 áprilisában kezdődött meg a magyarországi zsidók gettókba tömörítése Kárpátalján. Az ezt követő hónapok során több mint 400 000 zsidót zártak gyűjtőtáborokba, majd hurcoltak el Magyarországról Auschwitz-Birkenauba.
A mai eseményen részt vett Dr. Róna Tamás, körzeti rabbi, aki szolnoki eseményekről és számokról is szólt a közönségnek. Mint mondta, ekkoriban 4670 zsidó élt Szolnokon.
A gyermekek nagyobb hányada megmenekült és hazatérhetett. A szolnoki maradék zsidóság – miközben a jövő építésén fáradozott – siratta elpusztított rokonait, barátait, sorstársait, a közösség nagyobbik felét. Az utóbbi évtizedektől több emléktábla és emlékmű is őrzi az 1944-45-ös mártírok emlékét. A polgármester ünnepi beszédében arra figyelmeztetett: soha nem szabad elfelejteni, mire lehet képes egy ember, egy eszme.
Az emlékévet éppen ezért kiemelten kezeli a város. – folytatta Szalay Ferenc. Április 11-én emléknapot tartanak, egy héttől később Radnóti-estet. Májusban koncerteket szerveznek, júniusban rendezik a Mártírok emléknapját. A programok ősszel is folytatódnak, egészen november 10-ig, a Szolnoki Szimfonikus Zenekar holokauszt emlékkoncertjéig. Ezzel a rendezvénnyel zárul ugyanis a szolnoki emlékév.