17-en vehettek át elismerést vasárnap este a Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett városi ünnepségen, az Aba-Novák Kulturális Központban. A díjátadást követő gálán a Jászság Népi Együttes lépett fel.
Az ünnepi műsor nyitányaként a Bartók Béla Kamarakórus énekelte el a 191 évvel ezelőtt született Himnuszt, melyet Erkel Ferenc zenésített meg 1844-ben. A város ünneplő közönségét Szalay Ferenc polgármester köszöntötte, aki elsőként az 5 évvel ezelőtti és a mai viszonyok között vont párhuzamot.
„5 évvel ezelőtt mondtam itt ugyanebben a házban, ugyanebben a teremben, hogy történjen bármi – jelző az azt volt, hogy ha a fene fenét eszik is – történjen bármi, az oktatás és a kultúra ebben a városban nem szenvedhet anyagiakban, nem szenvedhet elfogadottságban és elismerésben. Mondtam ezt akkor azért, mert a város testülete is hasonlóképpen gondolkodott és úgy éreztük, hogy a város is hasonlóképpen látja.„ – tette hozzá Szalay Ferenc polgármester.
Mert lehet azon vitatkozni, hogy kell-e megfelelő mennyiségű forrás az oktatásra, a kultúrára, vagy éppen a sportra, de akkor ki biztosítja gyermekeink jövőjét, hogyan őrizzük meg hagyományainkat, hogyan fogunk értéket teremteni és mi fogja a szolnokiságot erősíteni – folytatta Szalay Ferenc. A polgármester szerint a nehézségek ellenére sikerült a vállalásokhoz tartania magát a városnak.
A kultúra munkásai előtt tisztelegve alapították a Kaposvári Gyula-díjat, melyben a 2005-ben életre hívott Jubilate egyházi kórus alapítója és vezetője, Kómár István részesült. Ugyancsak kulturális díjat vehetett át több évtizedes kimagasló tevékenységéért Simon Gyula, a Tisza Táncegyüttes művészeti vezetője.
Pedagógiai-díjat kapott főként a hátrányos helyzetű diákok neveléséért, oktatásáért Berényi Andrásné, a Dr. Hegedűs T. András Szakközépiskola tanára, illetve szakmai eredményeik, a város ifjúságáért, az oktatás helyi értékeinek erősítéséért végzett kiemelkedő színvonalú pedagógiai munkájuk elismeréseképpen a Boldogasszony Tanító Nővérei: Gärtner Julianna, Babály Aranka és Hajdú Dalma. Szintén méltónak bizonyult a város kitüntetésre Borosné Szlávik Mária, a Verseghy Ferenc Gimnázium egyik legképzettebb, legsokoldalúbb, legsikeresebb tanára; Kovácsné Berta Margit, a Szent-Györgyi Albert Általános Iskola alsó és felső tagozatos művészeti munkaközösség vezetője. Átvehette a Pedagógiai-díjat Kővágó Györgyné, a Szolnoki Műszaki Szakközépiskola Építészeti, Faipari Tagintézményének vezetője, testnevelés szakos középiskolai tanár; Molnárné Büttner Mária, aki 2013. június 30-án fejezte be pedagógus pályafutását a Varga Katalin Gimnáziumban, ahol 20 évig dolgozott, valamint Tánczos Mihályné, aki munkáját rendkívül körültekintően, nagy szakmai, módszertani megalapozottsággal végzi 34 éve a Munkácsy úti Óvodában.
A kiemelkedő tudományos teljesítményt elérőknek ítélik oda a Laki Kálmán-díjat, melyet idén Dr. Bagi Gábor történész muzeológus, megyénk történeti kutatásának területén elért tudományos eredményeinek elismeréseképpen érdemelt ki.
Példamutató pályafutásukért, szakmai tudásukért, felkészültségükért idén is ketten kapták meg a Szolnok Város Sportjáért-díjat: Hegedűs Mária Viktória, akinek eddigi egész életét kitöltötte valamilyen formában a kosárlabda; és Kővári Lászlóné, aki mind a mai napig töretlen lendülettel szervezi a város diák- és szabadidősportját.
A Szolnokért Emlékérem arany fokozatát kapta Földi István séf, a magyar konyha legnevesebb európai hírvivőinek tagja, Hunya Zoltán numizmatikus, a szolnoki éremalkotó műhely alapítója, míg bronz fokozatú elismerésben részesült Egedy Sándorné, az Aba-Novák Kulturális Központ immár nyugdíjas titkárságvezetője.
Hagyományosan a Magyar Kultúra Napja alkalmából adják át a 2000-ben alapított Rotary Mecénás-díjat. Az elismerést idén Fazekas Magdolnának ítélték oda. A Szolnoki Művésztelep kiemelkedő alkotója elhunyt férje, Meggyes László festőművész hagyatékából, a közjót szolgálva, 20 festményt ajándékozott a Damjanich János Múzeumnak.
Átadták az Év kutatóhelye-díjat is, amelyet a JNSZ Megyei Levéltár érdemelt ki a családkutatóknak nyújtott szakszerű segítségért, amely gyors kiszolgálással és emberséges hozzáállással párosult.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából rendezett városi ünnepség a Jászság Népi Együttes Tiszta szívből című, nagy sikert aratott műsorával zárult.