A magyar vidék nemzetmegtartó, megújító ereje a mi legnagyobb kincsünk – mondta a földművelésügy miniszter a mai gazdafórumon. Dr. Fazekas Sándor kiemelte: több mint ezer milliárd forint áll rendelkezésre a fejlesztések elősegítésére, a vidéki társadalom felzárkóztatására. A rendezvényen mindemellett szó volt múltról, jelenről és jövőről egyaránt.
Tószeg határában is teljes kapacitással működnek a szivattyúk, itt is víz borítja a szántóföldeket. A belvíz elvezetése országszerte és a megyében is megoldandó feladat. A határ rehabilitációjában erre is figyelmet kell fordítani. A földművelésügyi miniszter a mai gazdafórumon elmondta: az infrastruktúra fejlesztésnek a vízkormányzás is fontos része. Erről egyébiránt szó esik a Fidesz-KDNP évadnyitó frakcióülésén is. Hasonló figyelmet kell fordítani arra, hogy hazánk továbbra is helyt álljon az unió közös piacán. Nem volt egyszerű a feladat – tette hozzá Dr. Fazekas Sándor – hiszen Magyarország sokakkal szemben hátrányból indult.
Az idei évtől érvényes Közös Agrárpolitikában megjelenő számos újdonság között meghatározó és Magyarország számára kiemelt jelentőségű a tagállami mozgástér keretében kialakítható termeléshez kötött támogatások rendszere. 10 ágazat részesülhet ebből, amit a miniszter nagy lehetőségnek nevezett.
A magyar gazdaság 20-25 százalékát az élelmiszergazdaság adja, ezen a területen a következő években újabb növekedés várható. A magyar mezőgazdaság is ezt tette, mármint bővült. Foglalkoztatottságban is, hiszen mára már fél millió ember közvetlen megélhetését biztosítja. Szerepe van ebben a MAGOSZ-nak is. A szövetség elnöke hangsúlyozta: összetartó gazdatársadalom alakult ki, erős érdekérvényesítő képességgel.
A megyében megkezdődtek a területalapú támogatások kifizetése. Ez hektáronként 69.805 forint, egyelőre a 34.177 forintos előleg lett utalva azoknak, akiknek kérelmét már lezárták.
A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy szétszabdalt, nehezen kezelhető rendszert fogott össze. Mára versenyképességi tényezők. A tagság díjköteles, de ígéretük szerint ezért szolgáltatást kapnak a gazdák. Az őstermelői igazolvány például ingyenes lett, de a kamarai kártyával is olcsóbb és jobb minőségű szolgáltatást vehetnek igénybe. A kamara a földbizottságok munkáját is végzi.
2014 történelmi évvolt, hiszen soha ennyi repce, kukorica és napraforgó nem termett hazánkban és a sertés, szarvasmarha valamint baromfi létszám is jelentősen nőtt. Az agrárexport értéke 2013-ban 8.100.000 euró volt, ami szintén növekedést mutat, csakúgy, mint a beruházások és a gépvásárlások száma.