Befejeződött a Verseghy – emlékév. Az elmúlt hónapokban számos kulturális program tisztelgett és emlékeztetett a szolnoki származású nyelvész-tudós-költőre.
Szakmai konferenciával zárult a szolnoki Verseghy-emlékév. A költő jelentős mennyiségű művet alkotott, amelyek nagy része a mai napig kéziratos formában, vagy 18-19. századi nyomtatványként lelhető fel. Két évvel ezelőtt ezeket a műveket egy kritikai kiadásban összegezték, amely Debrecenben jelent meg és ma Szolnokon is bemutatták.
“Ezek a drámák részben már korábban is ismertek voltak, de így egyben először jelentek meg. És a drámafordításokról, egyáltalán arról, hogy Verseghy miért tartotta fontosnak a dráma műfaját, azt, hogy miért ilyen módon szóljon a magyarországi közönséghez, erről lehet új dolgokat hallani.” – mondta az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának tudományos munkatársa, Lengyel Réka
Az emlékév hónapjaiban több, az 1757. április 3-án született költő, drámaíróhoz kötődő programot szervezett a Verseghy kör, illetve szavalóversenyt is rendeztek a város középiskolásai számára, a műfordító nevét viselő gimnáziumban. A programsorozat megalkotásában, illetve megvalósításában a könyvtár is jelentős szerepet vállalt.
Czakóné Gacov Katalin kiemelte: “A mi legnagyobb rendezvényünk az áprilisi konferencián túl, az ami augusztus 28-án volt, a könyvtár épületének 20 éves évfordulója, a V 2.0 konferencia, amikor a múlt megidézésén túl, a jövő könyvtáráról beszélgettünk és meghívott előadónk az európai könyvtári trendeket ismertette az érdeklődőkkel.”
A könyvtár egyik kiemelt feladata a Verseghy kultusz ápolása, ezért minden évben emléknappal ünnepelik a költő születésének évfordulóját.