Az egyik legnagyobb feladatot a bérfeszültség kezelése jelenti a jövő évi költségvetésben, miközben biztosítottak lesznek a stabil működéshez és a fejlesztések továbbviteléhez szükséges források – hangzott el a 2018-as költségvetési koncepció tárgyalásakor a városházán. Az év utolsó munkaterv szerinti közgyűlésén elfogadták Szolnok gazdasági programját is.
– “A 2017-es költségvetés előkészítésénél óvatosak voltunk, körültekintők és jól terveztünk, tehát nem nyújtóztunk túl a takarónknál.” – jelentette ki Szabó István, hozzátéve, hogy ezek az alapelvek érvényesülnek majd a jövő évi költségvetésben is – folytatta a pénzügyekért felelős alpolgármester a koncepció beajánlójában. A Baloldali-frakció szerint a javaslat reális, lehetőséget biztosít arra, hogy egy megfelelő 2018-as költségvetés kerüljön elfogadásra.
– “Úgy érzem, egyértelművé vált a, hogy a kötelezően előírt feladatok minél magasabb színvonalon való teljesítésén kívül fontosnak ítéli meg – én személy szerint és a frakció is kiemelten fontosnak – az önként vállalt feladatoknak a jelenlegi rendszerének megtartását, vagy ennek a bővítését, hiszen ezeknek a célja Szolnok város lakóinak életszínvonalának emelése.” – mondta Tóth Istvánné.
Ugyanakkor Radócz Zoltán rámutatott arra a problémára, miszerint a kötelező minimálbér, illetve garantált bérminimum újabb emelése jövőre is bérfeszültséget fog okozni.
– “Nagy kihívás lesz, tudunk-e megint esetlegesen bármilyen forrást teremteni arra, hogy a bérfesztültséget kezeljük. Mert, ha nem tudjuk a bérfesztültséget kezelni ’18-ban, akkor a ’17-ben végrehajtott bérfeszültség kezelés is lehet, hogy kevés és újra összetorlódnak ezek a bérek.” – hangsúlyozta a képviselő.
Idén egyébként a város a kötelező béremelésekre és az ebből adódó feszültség kezelésére mintegy 500 millió forintot fordított, amihez az állam 100 millió forinttal járult hozzá. A Fidesz-frakció reagált Radócz Zoltán azon kijelentésére is, hogy 2008 óta nem változott a bértábla a közszférában.
– “Mi 2010-től 14-ig azért nem emeltünk, mert próbáltuk a gazdaságot rendbe rakni, mert ami itt maradt, az szörnyű volt. Stabilizálni, kifizetni az önkormányzat hiteleit, kifizetni az állam hiteleit, tehát erre fedezet nem volt. És azt követően mihelyt 2014-től rendeződtek a dolgok, a kormányzat elkezdett foglalkozni a közszféra béremelésével és ez érződik mindenféle módon.” – jelentette ki Molnár Iván.
A politikai vita ellenére a 2018. évi költségvetést megállapító rendelet előkészítésről szóló előterjesztés egyhangú igen szavazatot kapott.
Ma tárgyalták a város gazdasági programját is. Bár Szolnok még mindig a gazdaságilag hátrányosabb helyzetű térségek közé tartozik, ez egyrészt lehetőséget biztosít, másfelől kötelezettséget ró az önkormányzatra. Éppen ezért fontos a számos prioritás között a jelenlegi pályázati intenzitás fenntartása – hangzott el.
– “A pályázati kiírások lehetőségei kellően szélesek, amivel mi tudunk élni, úgy gondolom, illetve a kormányzati intézkedések, itt gondoljunk az ipari park fejlesztéssel kapcsolatos lépésekre, szintén a térség fejlesztését próbálják meg biztosítani.” – mondta Dr. Túróczi Imre, a Gazdasági Igazgatóság igazgatója.
Jó, hogy az eddigi gazdasági struktúránkat és a hozzá kapcsolódó szakképzést meg akarja őrizni a város, de a tudásalapú társadalom és a tudásalapú gazdaság kihívásaira nem ad kellő válaszokat – mondta el véleményét a Jobbik-frakció.
– “Nem látom azokat a kitörési pontokat, amelyek arra lesznek majd alkalmasak, hogy a XXI. század technikai és gazdasági kihívásainak versenyében Szolnok városa sikerrel vegye majd fel a küzdelmet.” – jelentette ki Dr. Szotyori-Lázár Zoltán.
Fontos tudni – hangsúlyozta zárszavában a polgármester, hogy az egyes prioritásokhoz a jövő év tavaszán elkészülnek a konkrét akciótervek, amelyekbe a képviselői véleményeket is beépítik.
– “Mi a feltételeket tudjuk biztosítani, a lehető legjobbakat. Tehát hogy ha egy gazdasági terület olyan infrastruktúrával bír, ami csont nélküli, oda szívesen jönnek.” – tette hozzá Szalay Ferenc.
A gazdasági programot végül 15 igen mellett 1 tartózkodással fogadták el.