Soha rosszabb esztendőt – így értékelte a 2017-es évet Varga Mihály a 19. Vállalkozók Napján. A nemzetgazdasági miniszter elmondta: jövőre ismét csökkennek a béreket terhelő járulékok, a felszabaduló forrásokat pedig beruházásokra és béremelésre egyaránt lehet fordítani. Demján Sándor, a Vállalkozók Országos Szövetségének elnöke beszédében hangsúlyozta: fontos lenne, hogy megvalósuljon a közszféra létszámcsökkentése, hiszen a 350 ezer állami alkalmazott foglalkoztatás óriási teher a gazdaságnak.
A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének elnöke beszédében kifejtette: a VOSZ politikától független érdekképviseleti szerv, amely a mindenkori demokratikusan megválasztott hatalommal építő párbeszédre törekszik. A VOSZ sosem volt ellenzékben, ám 2010-ben megfogalmazta: mennie kell annak a kormányzatnak, amelyik az országot csődbe vitte. Demján Sándor elmondta: minden megyében megtartották a megyei príma és vállalkozói díjak átadását, most pedig az országos elismeréseket osztották ki.
“A VOSZ fennállása óta elmondhatja, hogy körülbelül 2.500 vállalkozó kapott tőle kitüntetést, ami a gerincét képviseli a magyar kis -és középvállalkozóknak.” – mondta Demján Sándor.
A vállalkozásoknak döntő és meghatározó szerepük van a magyar gazdaságban – mondta Varga Mihály. A nemzetgazdasági miniszter hozzátette: vállalkozások nélkül nincs gazdaság, nincs gazdasági élet. A vállalkozásokat segíteni és támogatni kell a működésükhöz szükséges feltételeket biztosítani.
“Közös az érdek! Egy jó kormányzat támaszkodik a jó vállalkozásokra, mert a legnagyobb foglalkoztató, a legnagyobb munkahely teremtő réteg mindig is a vállalkozók közül kerül ki. Mai nap is Magyarországon a kis -és középvállalkozások adják a munkahelyek 75 százalékát, ez egy meghatározó, döntő tényező a gazdaság és az ország életében is.” – mondta Varga Mihály.
A miniszter emlékeztetett: tavaly a kormány a munkaadókkal és a munkavállalókkal olyan megállapodást kötött, amelyre a rendszerváltás óta nem volt példa. A megállapodás hat évre tervez és igyekszik javítani a versenyképességet. Ennek érdekében elsősorban a munkavállalók kérésére emelkedett a minimálbér és a garantált bérminimum, ám a kormány meghallotta a munkaadók azon kérését is, amely a közterhek érdemi csökkentésére irányultak. Ennek érdekében csökkent a társasági adó, amelynek 9 százalékos mértéke a legalacsonyabb az Európai Unióban. Talán ennél is fontosabb volt azonban a munkaadói járulékok csökkentése – hangsúlyozta a miniszter. Varga Mihály kifejtette: a szociális hozzájárulás az előző évi 27 százalékról 22 százalékra csökkent, januárban ez a mérték pedig 19,5 százalék lesz.