Kevesen gondolnak arra, hogy a katonák nem csak a háborúkban, hanem békeidőben is védik a hazát. Kinek ne jutna eszébe például az, hogy árvíz idején a gátakon az első sorokban állnak az egyenruhások, vagy pedig ipari katasztrófák esetén is részt vesznek a védekezésben. Az ő munkájukat mutatja be az a kiállítás, amely a JNSZ megyei, valamint a Heves és Nógrád megyei védelmi bizottság szervezésében érkezett Szolnokra.
Az idén169 éves Magyar Honvédség katonáinak békében és háborúban ellátott feladatait mutatja be a ma megnyitott tárlat. A “Honvédelem háborúban és békében” című vándorkiállítás elsősorban az utászokra, és az 1960-ban indult légi mentést végző katonákra összpontosít korabeli tárgyakon és képeken keresztül.
Dr. Koller József dandártábornok, az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis parancsnoka úgy fogalmazott: “Nekünk nem csak az ellenség szokott hadat üzenni, hanem nagyon sokszor hadat üzen a természet is. Hadat üzen a Tisza, vagy hadat üzen a Duna, vagy egy erdőtűz és akkor mi a hont a levegőből, vagy a földön ugyanúgy védjük, mint Afganisztánban, vagy a II. Világháborúban a katonáink a fronton.”
A képeken megelevenednek az árvízi védekezések, erdőtüzek, de az elmúlt több mint másfél évszázad jelentősebb mérföldkövein haladva a katonák mindennapjai, és eszközei is – legyen szó háborúról, vagy békéről. A megyei kormányhivatal főigazgatója a megnyitón kiemelte: a magyar katonák a közelmúltban 3 kontinens 14 országában vettek részt békefenntartó missziókban, illetve napjainkban az illegális migráció visszaszorításának érdekében, a déli határon felépített határzár védelmét is mintegy 1000 honvéd látja el.
Dr. Berkó Attila kiemelte: “A honvédelem nem igazán pustán katonai feladatot jelent, hanem azt gondolom, hogy a honvédelem az egy össztársadalmi feladat, amelyben mindenkinek a felelőssége és a tennivalója kézzel fogható.”
A Honvédelem háborúban és békében című tárlat az MH 86. Szolnok Helikopter Bázis Intézményi Művelődési Otthonában tekinthető meg.