Új mentőautókat adtak át Szolnokon. A sürgősségi ellátáshoz szükséges minden eszközzel felszerelt járművekkel hatékonyabbá és gyorsabbá válik az ellátás. A fejlesztéssel megoldódik, hogy több egy időben történt riasztás esetén is 7 percen belül a helyszínre érjenek a mentőszolgálat munkatársai.
Az elmúlt 10 évben jelentősen fejlődött a szolnoki mentőállomás járműparkja – mondta Szalay Ferenc. A polgármester úgy fogalmazott: 2006 és 2007 között sokszor az is kérdéses volt, hogy a több százezer kilométert futott autók riasztás esetén el tudnak-e indulni.
“2006-2007 körül azon gondolkodtunk, hogy a 2-3-4 százezer kilométert futott mentőautók elindulnak-e?! A felszerelésük nagyon elavult volt, mit kell hozzá vásárolni, mit kell hozzá pótolni, esetleg a városi büdzséből.” – mondta Szalay Ferenc.
A város évek óta támogatja a mentőállomás felszerelésének modernizációját, több eszközt is vettek az elmúlt években, de a helyi támogatási keretből nem tudtak mindent megadni a szolgálat munkatársainak. Most költségvetési forrásból egy eset- és egy rohamkocsi érkezett Szolnokra. Ezek a járművek a jelenlegi flotta két autójának helyét veszik át és minden olyan eszközzel fel vannak szerelve, amelyekre az életmentés-, vagy ellátás során szükség lehet.
Dr. Korcsmáros Ferenc, az OMSZ É-alföldi Mentőszervezet igazgatója kiemelte: “Ezek a mentőautók olyan korszerű eszközökkel vannak felszerelve, mint a félautomata defibrillátor, az újraélesztési eszközrendszer, a hidraulikus hordágy, a korszerű világítás, ledes-technika, illetve a sebességváltó az automata sebességváltó. Ezek az újítások gyakorlatilag meg fogják könnyíteni a mindennapi betegellátást és a bajtársak mindennapi munkáját.”
2010 ősze óta jelentős beszerzések indultak az Országos Mentőszolgálatnál. Csak 2017-ben 193 mentőautót cserélnek ki, ezek közül már 113-darab szolgálatba is állt. Idén JNSZ megyében 5 új autó kezdte meg a szolgálatot és december végéig újabb 7 jármű veszi át a régiek helyét a megyében.
Dr. Csató Gábor az OMSZ főigazgatója úgy fogalmazott: “Most 2017-ben már 8 év alá csökkent a mentők átlagéletkora az OMSZ-en belül, ha folytatjuk ezt a beszerzési tendenciát, akkor jövő évben több mint 100 újabb mentőgépjárművet tervezünk beszerezni. Elérhetjük azt, hogy 2020-ra gyakorlatilag 10 év alá lehet csökkenteni a maximált életkorát a mentőszolgálat gépjárműparkjának.”
JNSZ megyében 2016-ban összesen 39 mentőautó teljesített szolgálatot, amelyek 78 település mintegy 380 ezer lakosát látták el 2,1 millió kilométert megtéve. A szolnoki flotta 6 autóból áll, amelyek naponta átlagosan 35 riasztást teljesítenek és a tavalyi évben összesen 12 ezer mentési feladatot láttak el.