“A rendszerváltás emblematikus intézménye volt az Alkotmánybíróság, melyet olyan széles hatáskörrel ruházott fel a jogalkotó, amilyen egyetlen európai országban sem volt jellemző” – mondta Dr. Sulyok Tamás a taláros testület elnöke. A Magyar Jogász Egylet szervezésében Szolnokon gyűltek össze a jogi hivatás képviselői.
1990 óta létszámában és hatáskörében is változott az Alkotmánybíróság. 2011-ben a pártok kompromisszumával egészült ki a testület 5 fővel, s ezzel megváltozott szakmai összetétele is -mondta Dr. Sulyok Tamás a mai Jogásznap első előadójaként. Az Alkotmánybíróság elnöke szerint: A testület tevékenységét tekintve a létszámbővítés pozitív változásnak tekinthető. A Főügyészség székházában megrendezett szakmai nap az alkotmányjog, a büntetőjog és polgárjog témakörök mentén épült fel.
“Évente egy, illetőleg két alkalommal sor kerül arra, hogy jogásznapot szervezünk. A különböző jogászi hivatás rendek ilyenkor jelen vannak és kicserélhetik gondolataikat az éppen aktuális jogi kérdésekről.” – mondta Dr. Varga Árpád, Jász-Nagykun Szolnok Megyei Főügyész.
Az állam letért a felvilágosodott kriminálpolitika útjáról -mindezt már Dr. Lajtár István közjogi legfőbb ügyész helyettes mondta. A szolnoki büntetés-végrehajtási intézmény 135%-os telítettséggel üzemel. Ez az arány országos szintű tendencia, s ezt a problémát -az ügyész-helyettes szerint- nem újabb börtönök építésével, hanem a megelőzéssel lehetne orvosolni. A Magyar Jogász Egylet elnöke, Dr. Sárközy Tamás professzor elmondta: az új Polgári Törvénykönyv rengeteg újdonságot hozott pl. a cselekvőképesség meghatározásában és a házastársak öröklésének kérdésében is.
“Egy törvénynek az a legjobb része, ha nem változtatnak rajta. Most egyelőre meg kell nézni a gyakorlati tapasztalatokat, s aztán majd 10-15 év múlva lehet változtatni. Nincs értelme most újdonságokat bevezetni”
A Magyar Jogász Egylet emblematikus rendezvényei a kétévenként rendezett Magyar Jogászgyűlés és az évente megtartott Jogász Vándorgyűlés. Az egylet tagjai és vezetősége szeretettel látja a szakma gyakorlott képviselőit, a fiatal kollégákat de a jogi hivatást választó joghallgatókat is.