Nem minden hulladék szemét. Ezt már gyermekkorban érdemes megtanítani a gyerekeknek, hiszen a szemét lassan beteríti bolygónkat. Az Európai Hulladékcsökkentési Hét erre hívja fel a figyelmet. Szolnokon a mindennapi pedagógiába is beépítették ezeket az elveket.
Hulladékból készült csörgőhangszerekkel játszanak az ovisok. A Hétszínvirág óvodában a legtöbb szemetet hasznosítják.
Vetési Márta tagintézmény vezető:
-“Az óvodánk örökös zöld óvodaként környezetpedagógiai programmal dolgozik. Projektpedagógiai szemléletünkben nem minden szemét ami hulladék elvet tartjuk fontosnak. ”
A környezeti eszköztár szinte valamennyi darabja újrafelhasznált hulladékból készült.
Lőrincz László : -“Ez egy íj és papírtörlő hengeréből csináltam és nem dobta ki az óvoda. ”
A kicsik már azt is tudják, mi haszna van mindennek.
Rigó Szabolcs: -“Hát hogy tiszta levegő legyen, ne legyen büdös, koszos.”
Ebben a csoportban is számos egyébként kidobandó papírból, műanyagból készült játékot használnak a mindennapokban. 4
Túri Hunor -“Lehet vele fegyvereset játszani, kreatívkodni, ragasztani, otthon apával is csináltam már egy vitorlás hajót. ”
Az emberiség naponta 3,5 millió tonna szemetet termel. A hulladéktermelés növekedése nagyobb, mint a többi környezetkárosító tényezőé, beleértve az üvegházhatású gázokat is. A szemétfelhalmozódásnak már most óriási hatása van a bolygóra, amit jól szemléltetnek például nagy szemétörvények az óceánokban. A szakértők szerint jó úton haladunk afelé, hogy megháromszorozzuk a szemét mennyiségét.
Tóthné Nyíri Szilvia környezetvédelem szakos tanár, Fiumei úti Általános Iskola: -“Ez a Pet palack , ami az utolsó 20 évnek a szerzeménye. Látjátok, hogy két része van, a palack és a kupak, amit külön külön újra tudunk hasznosítani. ”
Érdemes, mert egyetlen ilyen műanyag palack 450 év alatt bomlik le. Ezt valamennyi Fiumeis diák tudja, hiszen ebben az iskolában is kiemelt a környezettudatos nevelés.
Deák Dávid: -“Sok ember nem fordít elég figyelmet arra, hogy szelektíven gyűjtse, hanem mindenféle hulladékot beledob a szemetesbe. ”
Rőczey Sára: -“Rengeteg állat hal meg manapság azért mert az emberek nem figyelnek arra,hogy hová dobják a hulladékot ,mert a szemetet, mert ugye a kettő nem ugyan az. De az emberekre és a földre is káros, mert vannak olyan hulladékok, melyek nem bomlanak le és beszívja magába a föd és később ez kihat az emberekre is. ”
Ács Dorottya -“Minden évben rendezünk öko napot, ahol a diákok hasznosítják a hulladékokat és ezekből szobrot készítenek, amit kiállítunk. Mindezek mellett minden évben van karácsonyi vásár is, ahol próbálunk újrahasznosított tárgyakat eladni. ”
Gyermekeink tudatosságán a Föld jövője múlhat. Erre hívja fel a figyelmet az Európai Hulladékcsökkentési Hét is.
Ennyi idő alatt bomlik le:
Papír táska (papírszatyor): 1 hónap
Almamag: 2 hónap
Tejes doboz: 5 év
Cigaretta csikk: 10-12 év
Műanyag pohár: 50 év
Alumínium konzervdoboz: 200-500 év
Műanyag palack: 450 év
Eldobható pelenka: 550 év
Horgászzsinór, damil: 600 év
Műanyag szatyrok: 200-1000 év
Műanyag doboz: 1 millió év
Üveg: 1 -2 millió év
Hungarocell: minimum 1 millió év