Magyarország 2004-es EU-s csatlakozása óta több ezer milliárd forint támogatás érkezett a többi között településfejlesztésre az országba. Ezekből az összegekből -amellett, hogy az ország gazdasági és társadalmi felzárkózását segítik-, több olyan projekt is megvalósult, amely egy-egy település turisztikai vonzerejét is erősítette. Az egyik ilyen beruházás a szolnoki Repülőmúzeum, ismertebb nevén a RepTár volt, amely 2016-ban –megnyitásának évében- elnyerte az “Év turisztikai Attrakciója” címet. Az elmúlt egy évet összegezték ma a forrásfelhasználás fényében a múzeumban.
Alig több, mint egy éve nyitotta meg kapuit a szolnoki RepTár, mégis azóta már elnyerte az “Év Turisztikai Attrakciója” címet, valamint az Európai Unió is mintaprojektként kezeli – mondta a Kovács Ákos. Az ügyvezető hangsúlyozta: a múzeum gyűjteménye bővül, látogatói létszáma folyamatosan nő, ezért az Európában egyedülálló látványosság igazi sikerprojekt, amely a szolnoki turizmus erősítésében is jelentős szerepet tölt be.
Kovács Ákos ügyvezető igazgató kiemelte: “Egy dolog tény: a múzeum egy tökéletesen alkalmas mágnes arra, hogy az embert idevonzzák, hiszen a látogatóinknak az összetétele 95 százalékban az Budapest és vidék, illetve külföldről érkeznek a látogatók, ami nagyon-nagy szó. További lépcsőfok az lenne a város életében, hogy ezeket az embereket még plusz vendégéjszakákra hogyan tartsa itt, ehhez kellenek projektek, ötletek, elképzelések.”
A RepTár 2,7 milliárd forint EU-s támogatásból épült fel. Magyarország élen jár az Uniós források lehívásában 2015 és 2017 között a közberuházások 55%-a EU-s támogatásból valósult meg. A többi között turizmus és a településfejlesztésre a 2014-2020-as ciklusban további jelentős támogatások érkeznek az országba.
“Magyarország a 2014-2020-as, tehát a jelenlegi Uniós ciklus alatt 1300 milliárd forint uniós forrást fordít csak terület és település fejlesztésre, ebből 15 milliárd jut Szolnokra és további 54 milliárd forint pedig JNSZ megyére. Hangsúlyozom, hogy ez csak a TOP azaz a Településfejlesztési Operatív Program, a többi operatív programból még ennél több és többszörös forrás is juthat erre a megyére és erre a térségre.” – mondta Zúgó Liliána, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének gazdasági elemzője.
A többi között a TOP-os forrásokból fejlesztik a helyi közlekedést, az ipari parkokat, a infrastruktúrát a turizmust és támogatják a gazdaságokat is.