Több mint fél millió tonna kukoricát dolgoz majd fel a KALL Ingredients Tiszapüspökiben átadott gyára. Az élelmiszer és gyógyszeripari alapanyagokat előállító üzem közvetve és közvetlenül több mint 1000 új munkahelyet teremt a régióban. A gyárral megoldódik a hazai termelésű kukorica felhasználása, így az ország nem a nyersanyagot, hanem hozzáadott értékkel rendelkező terméket exportálhat.
Európa egyik legnagyobb izocukor gyárát adták ma át Tiszapüspökiben. A teljes egészében magyar tulajdonú üzem 68 hektáron, közel 600 nap alatt épült fel. A gyárban a legmodernebb technikákat alkalmazzák és évente mintegy 530 ezer tonna kukoricából állítanak elő élelmiszeripari alapanyagokat, cukor- és keményítő termékeket, gyógyszer- és étkezési alkoholt.
Zahola-Pollák Vanda ügyvezető kiemelte: “Ez a gyár természetes, GMO mentes élelmiszeripari, és takarmány-alapanyagokat fog előállítani számos iparág számára. Termékeinket a fogyasztók nem ismerik, pedig a vevőink számára készített késztermékekben nap, mint nap találkoznak velük. Például a reggeli pirítósra kent lekvárban, péksüteményekben, tejtermékekben, az ebédre készülő saláta dressingben, a parfümjükben.”
A gyárban emellett takarmány alapanyagokat is előállítanak, amelyeket tejelőmarhák, lazacok és más állatok takarmányozására használnak. A beruházást a magyar kormány 9,2 milliárd forinttal támogatta, illetve kettő bank összesen 30 milliárd forint piaci alapú hitelt is nyújtott az összesen 45 milliárd forintból megvalósuló fejlesztéshez.
Az Uniós cukorkvóta október 1-i eltörlésével ismét megerősödhet a magyar cukoripar – mondta Orbán Viktor. Ebben az első lépést a Tiszapüspökiben felépített üzem jelenti, amely amellett, hogy a rendszerváltás óta a legnagyobb élelmiszeripari beruházás, a nemzeti összterméket is 185 milliárd forinttal növeli. – mondta a miniszterelnök. A magyar átlagos kukoricatermés jelenleg évente 7,5 millió tonna, amelynek mintegy fele exportra kerül. Az ország érdeke az, hogy a terményt itthon dolgozzák fel, majd azt követően exportálják.
Orbán Viktor kiemelte “Magyarországnak az az érdeke, hogy a hazai feldolgozóipar és állattenyésztés a mostaninál jóval nagyobb mennyiséget használjon fel belföldön. A stratégiai nemzetgazdasági szándék tehát az, hogy az alapanyag exportot magas feldolgozottságú, jelentős hozzáadott értékű termékekkel váltsuk föl.”
A gyárban mintegy 500 új munkahely jön létre, illetve a beruházás közvetve további 750 embernek ad majd munkát. A technológia magas képzettségű dolgozókat kíván, ezért az alkalmazottak 35 százaléka felsőfokú, 65 százaléka pedig középfokú szakképzettséggel rendelkezik.
“Magyarország ereje éppen a világszínvonalon teljesítő munkásainkban van. Világszínvonalú technológiát, világszínvonalú gyárat nem lehet gyenge-, vagy közepes képességű munkásokkal üzemeltetni. Nekünk, mint ez a példa is mutatja, vannak világszínvonalú munkásaink, szakembereink és mérnökeink és erre mi magyarok büszkék lehetünk.” – húzta alá a miniszterelnök.
Orbán Viktor úgy fogalmazott: Magyarország 2013 óta a Kiegyezés korához hasonló növekedési pályán áll. Az országban egyre többen dolgoznak és csak a mezőgazdaságból 217 ezren élnek, ami 6 év alatt 25 százalékos növekedést jelent.