56 helyi hősei között az elsők között említik a forradalom és szabadságharc idején a helyőrség parancsnoki tisztségét betöltő Kablay Lajost. Õ volt az, aki bölcs taktikát választott. A szovjet csapatok árnyékában kulcsfontosságú szerepet játszó szolnoki alakulat meggondolatlan bevetése ugyanis tragédiát okozott volna. Az ezredes viszont az erőviszonyokat felmérve jó döntést hozott.
“Tisztában volt azzal, hogy nem lehet mindent megtenni, amit kellene, de megtett mindent, amit az itt lévő szovjet csapatok árnyékában megtehetett és azt tette, amit az adott körülmények között tennie lehetett.”” –
mondta Lovas Károly a Kablay Lajos Veteránrepülő Bajtársi Egyesület elnökségi tagja.
Később rangjától megfosztották, méltatlan körülmények közt töltötte élete utolsó éveit. A róla elnevezett téren mellszobránál a város, az MH 86. Szolnok Helikopterbázis és a Kablay Lajos Veteránrepülő Bajtársi Egyesület helyezte el az emlékezés virágait.
A Sóház úton Dancsi József emléktáblájánál a családtagok is emlékeztek. Dancsi József 1926-tól a Szolnoki MÁV Járműjavítóban dolgozott, 1944-ben jelentős szerepe volt a vasúti víztorony felrobbantásának megakadályozásában. 1956. október 26-án a személyét övező bizalomnak és tiszteletnek köszönhetően őt választották meg a Szolnok Megyei Forradalmi Munkástanács elnökének. Jórészt Dancsi higgadtságának, jó szervezőkészségének és erélyes intézkedéseinek köszönhető, hogy november 4-ig a helyi viszonyokat a nyugalom és biztonság jellemezte. Megszervezte a közellátást, állandó kapcsolatot tartott a szovjet csapatok helyi parancsnokával, amivel megakadályozta a fegyveres összetűzés kialakulását.
A megemlékezés a Táncsics úton vitéz Szatmári József valamint Tóth Mihály és Vajda László honvédek emléktáblájánál folytatódott. Szatmári József a Thököly úti egykori Légvédelmi Tüzérlaktanya parancsnoka Kablay Lajossal együttműködve próbálta megelőzni a vérontást. A szovjet harckocsik november 4- én géppuskatűz alá vették a laktanyát. Tóth Mihályt és Vajda Lászlót halálos találat ért, öten megsebesültek. Szathmáry százados kezét magasba tartva a golyózáporban a harckocsik felé futott, mire a szovjet katonák abbahagyták a tüzelést. Hőstettével többek életét mentette meg.
A Damjanich úton Kiss Ferenc előtt tisztelegtek a jelenlévők. A budapesti Műszaki Egyetem levelezős hallgatójaként 1956 október 23-ra rendelték fel vizsgázni és vizsga helyett, az egyetemista budapesti ifjúsággal és dolgozókkal harcba vonult. Tűzharcba keveredtek és lövést kapott október 24.-én. Másnap a budapesti Szabolcs utcai kórházban hunyt el.
Nemcsak a Sóház úton, hanem a Megyeháza aulájában is megemlékeztek Dancsi Józsefről. Emléktáblája előtt koszorút helyezett el a megyei kormányhivatala, a megyei önkormányzat, a város és Dancsi József családtagjai is.
A koszorúzás a bíróság falán elhelyezett Műszaki és Közlekedési Egyetem emléktáblájánál zárult. “